Pechowy Dzień Kobiet dla półnagich feministek z Femenu

Protest w Stambule nbsp; /PAP/EPA

Protest w Stambule ukraińskie feministki zorganizowały w czwartek w samo południe w pobliżu bazyliki Hagia Sophia. Pojawiły się tam obnażone od pasa w górę i ucharakteryzowane na ofiary poparzenia kwasem siarkowym. W rękach trzymały plakaty z napisami "H2SO4 - wzór strachu" i "Śmierć barbarzyńcom!".

Celem akcji "Azjatycki Koktajl" było zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na okropności, do których dochodzi na azjatyckiej prowincji, gdzie bezbronnym kobietom każdego dnia są zadawane nieludzkie cierpienia - głosi komunikat Femenu.

Protestowały przeciwko nieludzkiemu traktowaniu kobiet

Organizacja podkreśliła, że protestuje przeciwko nieludzkiemu traktowaniu kobiet w niektórych krajach azjatyckich, gdzie za odmowę zamążpójścia czy za chęć zdobycia wykształcenia narażone są m.in. na oblanie kwasem siarkowym, spalenie żywcem, a nawet zakopanie w ziemi.

Femen domaga się od rządów państw południowej Azji uznania faktów ludobójstwa dokonywanego na kobietach, opublikowania wszystkich takich przypadków i srogiego ukarania winnych tych czynów - napisały działaczki ruchu w komunikacie, w którym poinformowano, że uczestniczki akcji w Stambule zostały aresztowane przez turecką policję.

Femen ma problemy także w Rosji

Protest w Stambule nbsp; /PAP/EPA

Także w czwartek Femen przekazał, że według doniesień rosyjskich mediów minister spraw wewnętrznych tego kraju Raszid Nurgalijew podpisał już decyzję o deportacji trzech działaczek ruchu. Zostały skazane w poniedziałek na kary od 5 do 12 dni aresztu za próbę kradzieży urny z głosem Putina. Decyzję o wydaleniu z Rosji ukraińskie feministki mają otrzymać po opuszczeniu z aresztu.

W niedzielę aktywistki Femen wbiegły do lokalu wyborczego w siedzibie Rosyjskiej Akademii Nauk przy Prospekcie Lenina w centrum Moskwy wkrótce po tym, jak opuścił go Putin. Rozebrały się od pasa w górę, a następnie zaczęły wykrzykiwać: "Putin - złodziej!".

Na ciałach miały wypisane hasła: "Kremlowskie szczury", "Złodziej-3" i "Kradnę dla Putina". Próbowały wynieść urnę z kartą wyborczą wrzuconą przez premiera Rosji, jednak uniemożliwiła im to policja.

Ruch Femen istnieje od 2008 roku. Skupia aktywistki, walczące z dyskryminacją kobiet na Ukrainie. Znany jest z prowokacyjnych manifestacji, także za granicą.

Via: rmf24.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~kKDJA$hh

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply