Pozwał premiera, bo ten woli rosyjski


W ubiegłym roku w sprawie używanego przez premiera języka wypowiedziała się organizacja ukraińskich feministek FEMEN. Jej działaczki apelowały, by ludzie, którzy zajmują się wizerunkiem Azarowa, pozwolili mu mówić po rosyjsku, by szef rządu

Mieszkaniec Ukrainy domaga się w sądzie zwolnienia ze stanowiska premiera tego kraju Mykoły Azarowa, gdyż wbrew wymogom prawa nie włada on językiem ukraińskim

Zdymisjonowania szefa rządu, który mówi na co dzień po rosyjsku, żąda Witalij Szwedow z Łysyczańska na wschodniej Ukrainie. W Najwyższym Sądzie Administracyjnym w Kijowie złożył on pozew przeciwko parlamentowi, który zaakceptował nominację Azarowa na premiera.

64-letni Azarow objął stanowisko premiera w marcu 2010 r. Jest jednym z liderów Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza i człowiekiem zaliczanym do najbliższego otoczenia szefa państwa.

Obecny premier urodził się w rosyjskiej Kałudze, a na Ukrainie mieszka od 1984 r. Ze względu na to, że posługuje się przeważnie językiem rosyjskim, a w przeszłości nawoływał do zbliżenia Kijowa z Moskwą, w niektórych środowiskach uważany jest za polityka antyukraińskiego.

Języka ukraińskiego premier używa wyłącznie w wystąpieniach oficjalnych i mówi z rażącymi błędami.

Via: rp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~vTbAK$gg

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply