Předlohou pro novou Mariannu byla prý zakladatelka hnutí Femen

Opustit tisk

Ilustrační foto - Na protest proti věznění tří dívek ze skupiny Pussy Riot členka feministické skupiny Femen v Kyjevě zničila pravoslavný kříž.

vydáno: 15.07.2013, 12:12 | aktualizace: 15.07.2013 12:18
Paříž - Hlavní předlohou pro tvář nové Marianny, ženského portrétu symbolizujícího od 18. století Francouzskou republiku, byla představitelka feministického hnutí Femen Ukrajinka Ina Ševčenková. Tvrdí to autor portrétu, který v neděli slavnostně odhalil François Hollande a který bude na nových poštovních známkách, uvedl dnes server časopisu Elle.

"Těm, co se ptají, kdo byl modelem pro Mariannu, říkám, že jde o směsici více žen, ale je jím především zakladatelka Femen Ina Ševčenková," uvedl na sociální síti Twitter umělec Olivier Ciappa, který nejnovější svůdné alegorické ztělesnění Francie vytvořil.

Hollande se při slavnostním obřadu v prezidentském Elysejském paláci o umělcově múze nezmínil. Skutečnost, že odhalená Marianne vypadá svým pojetím jak hrdinka nějakého komiksu, komentoval v den státního svátku slovy, že jde o ztvárnění mládí, které je "prioritou jeho prezidentského mandátu".

Původně ukrajinské hnutí Femen začalo bojem za práva žen a třiadvacetiletá Ševčenková je jeho hlavní postavou. Ševčenková odjela z Ukrajiny loni do Francie. S kolegyněmi začala organizovat protesty i v dalších zemích. Loni v září založila v Paříži první "výcvikové středisko nového feminismu". Zaměřuje se nejen na práva žen, ale také na další oblasti.

V minulosti byla modelem pro Mariannu například herečka Catherine Deneuveová a modelka Laetetia Castová. První známou osobností, která se stala předlohou pro Mariannu, byla v letech 1969 až 1985 herečka Brigitte Bardotová. Dříve byla Marianne zpodobňována podle anonymních krásek. Tradice Marianny vznikla za Francouzské revoluce v roce 1789.

Autor:

ČTK
www.ctk.cz

Diskuse k článkuAnketa

Jakým způsobem nejraději cestujete?

zpráva

Celkem hlasovalo 872 uživatelů.

Další články z rubriky

Královští rodiče William a Kate si drží média od těla

Ilustrační foto - Princ William a  Kate, vévoda a vévodkyně z Cambridge.

15.07.2013 | 14:14

Předlohou pro novou Mariannu byla prý zakladatelka hnutí Femen

Ilustrační foto - Na protest proti věznění tří dívek ze skupiny Pussy Riot členka feministické skupiny Femen v Kyjevě zničila pravoslavný kříž.

15.07.2013 | 12:12

Herečka Halle Berryová se vdala na zámku v Burgundsku

Americká herečka Halle Berryová.

14.07.2013 | 21:12

Nastávající otec William trávil víkend na pólu, Kate prý u rodičů
14.07.2013 | 20:42

Beyoncé držela na koncertě minutu ticha za černošského mladíka
14.07.2013 | 19:49

Oznámení o narození dítěte má spojit tradici a moderní komunikaci
14.07.2013 | 17:02


Monarchie

Monarchie

Británie čeká na narození královského potomka
Fotogalerie

Soutěže

Soutěže

Kniha Bajkal, procházky po roviněskoro jasno
Úterý23/27°C

polojasno
Středa24/28°C


Open bundled references in tabs:

Via: magazin.ceskenoviny.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~g4X3c$3bT

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply