Projevy podpory Pussy Riot se objevily i dnes po celém světě

Do půli těla obnažená Inna Ševčenková, stálice feministických protestů na Ukrajině, seřízla dnes motorovou pilou kříž v Kyjevě. Čtyřmetrový památník, který dnes "upravila" nápisy popsaná Ševčenková, byl vztyčen v roce 2005. Vedle církevní symboliky měl také připomínat citlivá místa ukrajinské historie, represe ruského diktátora Josifa Stalina a éru ukrajinského hladomoru z 30. let.

Ševčenková se před dřevorubeckým výkonem s pilou pokřižovala způsobem, jakým se křižují východní křesťané.

"Tímto Femen vyzývá všechny zdravé společenské síly, aby nemilosrdně vyplavily ze společnosti všechny zahnilé náboženské předsudky, které podporují diktaturu a brání rozvoji demokracie a svobody," tak akci feministky vysvětlují na ukrajinském serveru Korrespondent.net.

Ševčenkovou podporovaly její kolegyně, držely kříž na lanech, aby určovaly směr pádu kříže. Všechny účastnice happeningu už byly obviněny z výtržnictví. Zatčen zatím nikdo nebyl.

Bulharští aktivisté nazývající se "Skupina lidí" v noci na dnešek na podporu souzených Pussy Riot oblékli památník Rudé armády v centru Sofie do barevných kukel.

Fotografie rudoarmějců s kuklami s nápisem "Všichni jsme Pussy Riot" a výzvu k omilostnění vězněných dívek pak zaslali do médií, na ruskou ambasádu, bulharské vládě a do místního parlamentu. Po vládě v Sofii chtějí, aby oficiálně podpořila požadavek udělení milosti obžalovaným dívkám.

V Berlíně dnes demonstrovalo asi 150 lidí před ruskou ambasádou. Dav ocenil potleskem a pochvalným pískáním jednu z organizátorek demonstrace, která na adresu Moskvy volala: "Svět se dívá a není spokojený s tím, co vidí. My všichni jsme Pussy Riot."

V Paříži se sympatizanti s punkerkami sešli na náměstí Igora Stravinského poblíž muzea moderního umění Centre Pompidou. Na celé náměstí vykřikovali rusky: "Svoboda! Svoboda!"

Happeningy na podporu Pussy Riot se v posledních dnech konaly po celém světě. V Helsinkách se svlékly tři dívky, z nichž každá měla na obnažené hrudi napsáno jedno ze slov hesla "Osvoboďte Pussy Riot". Ve vídeňském kostele Sv. Mikuláše, který je ve správě ruské církve, umístili dva příznivci Pussy Riot jejich fotografii.

Několik stovek lidí se sešlo i v New Yorku, kde protest pořádala organizace Free Pussy Riot! podporovaná Amnesty International, která Pussy Riot uznala za "vězně svědomí". Podle Reuters předala Amnesty International tento týden ruským ambasádám v Londýně a ve Washingtonu petici se 12.000 respektive 70.000 podpisy.

Na své srpnové koncertní šňůře v Rusku podpořila z pódia Pussy Riot zpěvačka Madonna a podporují je i další světoví umělci. Například bývalý člen Beatles Paul McCartney, manželka Johna Lennona Yoko Ono nebo popová hvězda Sting.

V Bělehradě dnes naopak příznivci krajní pravice pořádali manifestaci na podporu ruské justice a proti Pussy Riot. Organizátoři shromáždění také vyzývali, aby trojice punkerek skončila v psychiatrické léčebně.

Autor:

ČTK
www.ctk.cz

Via: ceskenoviny.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~yRinI$1Vu

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply