Protest FEMEN przeciwko Łukaszence. "Niech żyje Białoruś!"

Aleksandr Łukaszenka przyleciał w poniedziałek wieczorem wraz ze swoim synem i pojechał do rezydencji prezydenckich gości w centrum Kijowa. Właśnie tam, równo o północy, próbowały się dostać działaczki ruchu FEMEN, które na swoich ciałach miały wypisane hasła: "Niech żyje Białoruś!", "Łukaszenka bydlę" i inne, jeszcze mniej przychylne w stosunku do szefa białoruskiego państwa. Interweniowała milicja.

Aktywistki FEMEN podkreślają, że chciały przypomnieć o tysiącach pobitych i represjonowanych Białorusinów, o zaginionych dziennikarzach, a także setkach więźniów politycznych w białoruskich obozach. Działaczki zaznaczają przy tym, że z Aleksandrem Łukaszenką nie powinien się przyjaźnić Wiktor Janukowycz, ponieważ w ten sposób działa przeciwko integracji Ukrainy z Europą.

Eksperci są jednak innego zdania. W czasie wizyty ma bowiem zostać podpisana umowa o demarkacji granicy białorusko - ukraińskiej. Jest ona istotna dla Kijowa, ponieważ powinna ułatwić negocjacje z Brukselą, dotyczące zniesienia unijnych wiz dla Ukraińców.

mr

Via: polskieradio.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~oic8a$3GH

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply