Putin karşıtı şarkıya 7 yıl hapis isteniyor

Moskova’nın Hamovniki ilçe mahkemesinde bugün görüşülen davada Hakim Marina Sırova’nın Pussy Riot kızlarının gözaltı süresinin yeniden uzatılmasını talep eden savcının isteğini dikkate alarak sürenin 6 ay daha uzatılmasına karar verdiği bildirildi.

Mahkeme binası karşısında toplanan Pussy Riot taraftarı bir grup vatandaş, femen kızlarının serbest bırakılmasını talep ederken, polis slogan atan eylemcileri gözaltına aldı.

İHA’ya açıklamada bulunan Oleg Bogdanov isimli eylemci, “Üç genç bayan arkadaşımız 6 aya yakın bir süredir gözaltında bulunmakta. Tek suçları kiliseye gidip ülkenin geleceği ve Putin’den kurtulması için dua etmek olan bu kızların şimdi 7 yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Onların hapis cezasına çarptırılması talimatının Kremlin’den verildiği konusunda kimsenin kuşkusu yok. Dolayısıyla bugünkü duruşmanın da nasıl sonuçlanacağını biliyoruz” dedi.

Galina Kaptur isimli diğer bir eylemci ise, “Bu kızların hiçbir suçu olmadan gözaltına alındıklarına eminim. Kanunsuz olarak gözaltına alınan bu kızların bir an önce serbest bırakılması için buradayım. Ama maalesef ülkemizde bağımsız yargı sistemi yok. Dolayısıyla kızların serbest bırakılmayacağını ve 7 yıl hapis cezasına çarptırılacaklarının da farkındayım” şeklinde konuştu.

“Pusy Riot” femen grubundan Nadejda Tolokonnikova, Mariya Alyohina ve Yekaterina Samutseviç, kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

Via: mersinhaber.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~SH47T$1KO

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply