Ruch Kobiet protestuje przeciw brutalności policji wobec Femen

Kraj

PAP / Tomasz Gzell

15.06. Warszawa (PAP) - Działaczki Ruchu Kobiet Ruchu Palikota protestują przeciw - ich zdaniem - brutalnej interwencji polskiej policji wobec aktywistek ukraińskiego ruchu Femen.

Wanda Nowicka (RP) zapowiedziała, że Ruch zwróci się o zbadanie tej sprawy do Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

 

W dniu rozpoczęcia Euro 2012 cztery rozebrane kobiety z ruchu Femen zostały zatrzymane przed wejściem na Stadion Narodowy. Wykrzykiwały wulgarne hasła pod adresem Euro i jego organizatorów. Przewieziono je do siedziby komendy policji.

 

"Kiedy (przedstawicielki z Femen) podjęły się pokojowego - choć bardzo wyrazistego, zgodnego z ich znanymi powszechnie metodami działania protestu, który nie był wymierzony przeciwko nikomu, tylko był nagłośnieniem problemów - wówczas policja (...) je zaaresztowała i przetrzymywała w komisariacie przez wiele godzin" - powiedziała Nowicka na piątkowej konferencji prasowej.

 

Zdaniem wicemarszałek Sejmu, zachowanie policji w tej sprawie było "absolutnie niezrozumiałe". Dodała, że kiedy przedstawicielki Femenu protestowały w innych krajach, w których prawa człowieka są na niskim poziomie, np. w Rosji czy na Białorusi, to w Polsce pojawiła się krytyka tego, jak je potraktowano.

 

"Kiedy one przyjechały do nas, by zaprotestować, to ich prawo do (...) zwrócenia uwagi na bardzo poważne problemy społeczne zostało w brutalny sposób przerwane" - powiedziała wicemarszałek Sejmu. Podkreśliła, że kobietom z Femenu chodziło o zaprotestowanie przeciwko negatywnym zjawiskom, jakie towarzyszą organizacji tak dużych imprez jak np. Euro 2012 - chodzi m.in. o zwiększoną przemoc wobec kobiet i wykorzystanie ich w przemyśle seksualnym.

 

Z kolei szefowa Europejskiej Feministycznej Inicjatywy Nina Sankari dodała, że akcja aktywistek Femenu była nie tylko protestem przeciwko handlowi żywym towarem czy wzrostowi prostytucji. "Chodziło o to, że nasze rządy, nasze państwa przeznaczają ogromne pieniądze na organizację Euro (...), podczas kiedy brakuje na najważniejsze potrzeby społeczne, zamykane są żłobki, przedszkola, szkoły, stołówki" - mówiła.

 

Nowicka zapowiedziała, że Ruch Kobiet zwróci się do Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, by zbadało, czy w stosunku do przedstawicielek Femenu nie nastąpiło naruszenie prawa. "Bo naszym zdaniem, nawet jeśli wszystkie procedury zostały spełnione, to dlaczego wobec nich zastosowano najbardziej drastyczne i radykalne środki prawne?" - powiedziała.

 

Jak mówiła, kobiety, które wzięły udział w akcji przed Stadionem Narodowym, ukarano grzywną w wysokości 500 zł. Małgorzata Prokop-Paczkowska, która była świadkiem interwencji policji powiedziała, że przedstawicielki Femen były "brutalnie wleczone" za ręce i kolejnego dnia skarżyły się m.in. na bóle pleców.

Nowicka zapowiedziała również, że Ruch Kobiet przyjmie oświadczenie wyrażające protest dotyczący sposobu, w jaki przedstawicielki Femen zostały potraktowane oraz wzywające społeczność międzynarodową do czujności, by nie stała im się krzywda.

 

Ruch Femen istnieje od 2008 roku. Skupia aktywistki, walczące z dyskryminacją kobiet na Ukrainie. Znany jest z prowokacyjnych manifestacji, także za granicą. (PAP)

 

joko/ mok/ gma/

Copyright

Via: pap.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~SndiJ$19p

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply