Ruhani’nin Paris ziyaretinde FEMEN protestosu (29.January.2016)İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Paris ziyaretinde bugün de kadınlardan protesto geldi. Öğlen saatlerinde Eiffel Kulesi yakınlarıdaki bir köprüye “Hoşgeldin Ruhani, özgürlüğün celladı” yazılı bir pankart asıldı. Ardından FEMEN mensubu bir kadın, İran bayrağına boyalı bir şekilde pankartın yanına kendini ‘astı’. Dakikalarca ipe asılı şekilde sallanan kadın daha sonra ipten tırmanarak köprünün üzerine çıktı ve eylemini bitirdi.

Protestonun amacı, İran’da kadınlara ve LGBT bireylere uygulanan baskı ve idam cezasına didkkat çekmek olarak açıklandı. 2014’te resmi kaynakların açıkladıkları rakamlara göre 289 kişi idam edildi. Ancak Uluslararası Af Örgütü bu sayının 743 olduğunu söylüyor. Üstelik idam cezalarının bir kısmının da kamuya açık şekilde yapıldığına dikkat çekiliyor.

FEMEN’in uluslararası yöneticilerinden biri olan Inna Shevchenko, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, protestonun İran Cumhurbaşkanı’na bir “hoşgeldin hediyesi” olduğunu söyledi. Shevchenko, açıklamasında Fransa ve İran arasındaki ilişkilerin ivme kazanmasını eleştirirken, Fransa Başbakanı Valls’ın “İran’a güvenebilirsiniz” sözlerine ithafen, “İran’ın insan hakları ihlallerini ifşa etmede FEMEN’e güvenebilirsiniz” dedi. (HaberVer)

Via: haberahval.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ISKLf$6QF

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply