Rus patriği Kirill’e Ukrayna’da Femen saldırı

Rus patrii Kirille Ukraynada Femen saldr

26 Temmuz 2012, 18:20

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, ziyaret ettiği Ukrayna’nın başkenti Kyiv Havalimanı’nda yarı çıplak bir kadının saldırı girişimine uğradı. Çıplak eylemleriyle tanınan dünyaca ünlü Ukraynalı FEMEN grubuna ait kadın, Rus patriğine saldırmaya çalışarak, “Defol!” diyerek bağırınca koruma görevlileri hemen müdahalede bulundu.

Protestocu kadın patriğin koruma görevlileri tarafından uzaklaştırılırken, Rusya Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Aleksandr Volkov, “Ne yazık ki bu tür eylemler bazı toplumsal kesimlerde manevi krizin yaşandığını ortaya koyuyor. Fakat aynı zamanda şunu da kanıtlıyor: Çoğu kimse Patriğin Ukrayna ziyaretinin önemli olay olduğunun farkında. Benzer bu tür vakalar, patrik ziyaretine gölge düşürmeye kadir değil” şeklinde konuştu.

Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri öncesi Moskova’da bulunan Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde eylem yapan ve Rusya lideri Vladimir Putin aleyhtarı şarkı söyleyen Pussy Riot grubu üyelerinin manevi değerlere saldırmaktan davaları sürüyor. FEMEN grubu üyesinin Rus taraftarlarına destek için eylem yapmış olabileceği belirtiliyor.

Diğer taraftan Kirill’in Ukrayna ziyaretini ülkedeki Ortodoks kilisesi ve Moskova karşıtı güçler de protesto ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği binası önünde toplanan protestocular, “Moskova’nın dini sömürgesine hayır!”, “Kyiv’deki tek Ortodoks Kilisesi ile birlikte!” ve “Moskovalı işgalcilere hayır!” yazan pankartlar açtı.

Ukrayna Milliyetçi Parti Başkanı Andrey İlyenko, “Rus patriğinin ziyareti Ukrayna’yı bölecek” iddiasında bulundu.

Sovyetler’in dağılmasıyla Rusya Ortodoksluğu’na bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi de ikiye ayrıldı. Ukrayna'da iki Ortodoks kilisesi faaliyet gösteriyor: Rusya Ortodoks Kilisesi'ne bağlı ve Ukrayna'nın Bağımsız Ortodoks Kilisesi. Ukrayna’da, Fener Patrikhanesi ve Rus Ortodoks Kilisesi arasında güç mücadelesi de yaşanıyor. Bunun nedenlerinden biri Kyiv'in tarihsel önemi. Bu mücadele siyasette de etkili oluyor.

Eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ve çevresi, Ukrayna Ortodoksları’nın Fener Patrikhanesi’ne bağlanmasından yana politika izliyordu. Yuşçenko, Türkiye’ye yaptığı bütün ziyaretlerde Fener Patrikhanesi’ni ziyaret ederek, Ulusal Ukrayna Kilisesi konusunu gündeme getiriyordu. Kommersant dergisinin iddiasına göre, Moskova bu gelişmelere engel olmak için Türkiye’den yardım isteğinde bulunmuştu.

Open all references in tabs: [1 - 5]

Via: haberrus.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~XmMse$1Ka

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply