Rus Patriği Kirill’E Ukrayna’Da Femen Şoku

BorsArti -

Rus Patriği Kirill’E Ukrayna’Da Femen Şoku

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, ziyaret ettiği Ukrayna’nın başkenti Kyiv Havalimanı’nda Femen üyesi bir kadının şoku ile karşılaştı. Çıplak eylemleriyle tanınan dünyaca ünlü Ukraynalı Femen grubuna üye kadın, Kirill’e “defol” diyerek saldırmak istedi.

Protestocu kadın patriğin koruma görevlileri tarafından uzaklaştırılırken, Rusya Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Aleksandr Volkov, “Ne yazık ki bu tür eylemler bazı toplumsal kesimlerde manevi krizin yaşandığını ortaya koyuyor. Fakat aynı zamanda şunu da kanıtlıyor; bir çok kişi Patriğin Ukrayna ziyaretinin önemli olduğunun farkında. Benzer bu tür vakalar, ziyaret gölge düşürmeye yetmez” dedi.

Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri öncesi Moskova’da bulunan Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde eylem yapan ve Rusya lideri Vladimir Putin aleyhtarı şarkı söyleyen Pussy Riot grubu üyelerinin manevi değerlere saldırmaktan davaları sürüyor. Femen üyesi kadının buna tepki için Kirill’e saldırmak istediği sanılıyor.

Diğer taraftan Kirill’in Ukrayna ziyaretini ülkedeki Ortodoks kilisesi ve Moskova karşıtı güçler de protesto ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği binası önünde toplanan protestocular, “Moskova’nın dini sömürgesine hayır!”, “Kyiv’deki tek Ortodoks Kilisesi ile birlikte!” ve “Moskovalı işgalcilere hayır!” yazan pankartlar açtı.

Ukrayna Milliyetçi Parti Başkanı Andrey İlyenko, “Rus patriğinin ziyareti Ukrayna’yı bölecek” iddiasında bulundu.

Sovyetlerin dağılmasıyla Rusya Ortodoksluğu’na bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi de ikiye ayrıldı. Ukrayna'da iki Ortodoks kilisesi faaliyet gösteriyor. Biri Rusya Ortodoks Kilisesi'ne bağlı diğeri ise Bağımsız Ortodoks Kilisesi.

Ukrayna’da, Fener Patrikhanesi ve Rus Ortodoks Kilisesi arasında güç mücadelesi yaşanıyor.

Eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ve çevresi, Ukrayna Ortodokslarının Fener Patrikhanesi’ne bağlanmasından yana politika izliyordu. Yuşçenko, Türkiye’ye yaptığı bütün ziyaretlerde Fener Patrikhanesini ziyaret etmişti. Kommersant dergisinin iddiasına göre, Moskova bu gelişmeye engel olmak için Türkiye’den yardım istedi.

Via: borsarti.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Pcz1U$1N4

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply