Tapınak Ziyareti Krize Neden Oldu

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin tartışmalı Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesi Çin ve Güney Kore'nin tepkisine neden oldu.
Şinzo Abe, savaşlarda hayatını kaybeden 2,5 milyon kişinin anısına yapılmış olan Yasukuni Tapınağı'nı yedi yıldan bu yana ziyaret eden ilk Japonya Başbakanı oldu. Tapınağın atfedildiği kişiler arasında savaş suçlularının da bulunması nedeniyle Çin ve Güney Kore bu ziyarete sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Japon yönetiminin bu davranışını kınadıklarını ve protesto ettiklerini belirterek bu ziyaretin iki ülke arasında büyük sorunlara yol açacağını dile getirdi. Bunun "Çin halkı açısından kesinlikle kabul edilemez" olduğunu ifade eden yetkili, tapınak ziyaretinin Asya'daki insanların duygularına büyük zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Abe'nin ziyaretini kınayan Güney Kore Kültür Bakanı Yoo Jin Ryong da bu ziyaretin sadece Güney Kore – Japonya ilişkilerine değil, kuzeydoğu Asya'daki istikrar ve işbirliğine zarar vereceğini belirtti. Bakan Yoo, dünya barışına katkıda bulunmak için Japonya'nın öncelikle komşularının güvenini kazanması gerektiğini söyledi.

Başbakan'dan açıklama

Eleştirilerin ardından bir açıklama yapan Japonya Başbakanı Abe ise Çin ve Güney Kore halkının duygularını incitmek istemediğini ifade ederek "Japonya'nın Çin ve Güney Kore ile olan ilişkileri çok önemlidir. Bu ilişkilerin sağlam temellere oturtulması bizim ulusal çıkarımızdır" diye konuştu.

Abe, "Geçmişin son derece büyük acılarına dayanarak Japonya'nın Bir Daha Asla savaşmaması gerektiğine inanıyorum" diye sözlerini sürdürdü.

Tartışmalı tapınak

Yasukuni Tapınağı, Japonların geçen yüzyılın ilk yarısındaki savaşlarda kaybettiği yaklaşık 2,5 milyon kişinin anılması amacıyla yaptırıldı. Bunlar arasında mahkemelerde hüküm giymiş 14 savaş suçlusu da bulunuyor.

Via: haberler.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~emMse$4cj

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply