fot: mat. prasowe
Czwartek był ukraińskim dniem na Tofifest. Odbyła się bowiem debata Ukraina — przyszłość kultury z udziałem reżyserki Oleny Fetisovej, aktywistki filmowej grupy Babylon ’13 Larysy Artiuginy, producenta Volodomyra Kozyra oraz specjalisty ds. kina i mediów Ukrainy dr. Łukasza Jasiny. Wyświetliliśmy także dokument o kontrowersyjnym, kobiecym ruchu protestu Femen — "I am Femen" w reżyserii Alaina Margot. W konkursie głównym On Air wyświetlony został ukraiński Paradżanow (Paradjanov) w reżyserii Oleny Fetisovej i Serge’a Avedikiana.
Debata miała przewrotny tytuł. Zdanie „Ukraina — przyszłość kultury” było jednocześnie zapytaniem o przyszłość świata kultury naszych sąsiadów, jak i pytaniem o to, czy kultura ukraińska może być przyszłością dla kultury europejskiej. Czy kultura ukraińska może powtórzyć sukces kultury polskiej, która w ostatnich dekadach stała się marką światową? Podczas debaty goście z Ukrainy mówili, że ich kultura najbardziej potrzebuje w tej chwili od Polski pomocy przy tworzeniu zasad funkcjonowania na poziomie europejskim. Ukrainie brakuje bowiem znanych i stosowanych już u nas od lat procedur finansowania kultury przez państwo, silnych instytucji jak nasz Polski Instytut Sztuki Filmowej, wreszcie — sieci kulturalnych organizacji pozarządowych i odpowiedniej edukacji. Nie istnieje też polityka kulturalna z prawdziwego zdarzenia. Goście nie bali się za to zupełnie o przyszłość i potencjał swoich twórców. Olena Fetisova użyła ciekawego porównania: Ukraina jest jak butelka dobrego szampana, która długo leżakowała w piwnicy. Teraz wystarczy wyjąć korek i wyleje się szampan o znakomitym bukiecie. Taka jest nasza kultura. Zdobędziemy Europę. Dajcie nam tylko trochę czasu i… pokoju — zakończyła.
fot. kadr z filmu "I am Femen"
Wśród ważnych gości festiwalowych i ciekawych spotkań wymienić należy wizytę laureata specjalnego Złotego Anioła Bohdana Slámy. Wybitny czeski reżyser spotkał się z widzami po pokazie swojego filmu Cztery słońca (Four Suns). Z widzami spotkał się także mistrz kina polskiego Lech Majewski, zaraz po pokazie swojego najnowszego dzieła Onirica. Psie pole (Onirica — Field of Dogs). Na wypełnionej po brzegi sali po filmie Jeziorak (Waterline) spotkał się z publicznością reżyser Michał Otłowski.
Dla dzieciaków ruszyła Replika Festiwalu Filmów Dla Dzieci. Oglądaliśmy też ostatnie koncerty pasma Showcase festiwalu Audiowizje: Mery Spolsky, Blue Deep Shorts, Skycykle, Donut oraz Falender Gwizdała Duotre.
To była prawdziwa przyczyna śmierci Pawlika
Dołącz do ponad 26000 fanów Facebooku!
Nie miał szczęścia do chirurga plastycznego...
Co Kasia Figura w nim widziała?
Jakimowicz jest monstrualny. Zobacz, jak przypakował
Do końca życia nie mogła otrząsnąć się z rozpaczy
Open all references in tabs: [1 - 8]
Via: film.wp.pl
Short link: Copy - http://whoel.se/~gVTXM$5V3