Evropské aktivistky z hnutí FEMEN byly za protesty nahoře bez v Tunisku odsouzeny ke čtyřem měsícům vězení. Nyní opoziční politička, sama uznávaná feministka, říká: FEMEN, odejděte, vaše akce jsou kontraproduktivní.
Svým polonahým protestem minulý měsíc tři aktivistky FEMENu -- jedna Němka a dvě Francouzky -- vyvolaly v Tunisku značné pobouření. Nejdřív svůj hněv dali najevo zástupci muslimské komunity, nyní se k nim s kritikou přidávají i tuniské feministky.
“FEMEN, prosím, nechte nás být,“ apeluje tuniská feministka a opoziční politička Maya Džríbíová v rozhovoru pro Der Spiegel Online. „Riskujete, že zničíte vše, za co jsme bojovaly.“
Koncem května se tři aktivistky FEMENu svlékly před ministerstvem spravedlnosti v Tunisu. Byla to první taková akce této skupiny v arabské zemi. Nyní je tuniský soud poslal za veřejné pohoršení na čtyři měsíce do vězení.
Tři mladé Evropanky protestovaly na podporu tuniské aktivistky Amíny Sbouiové, která vystupuje pod jménem Amina Tyler. Sbouiová je v současné době ve vězení za to, že protestovala proti saláfistickému shromáždění a že na zeď hřbitova sprejem napsala „FEMEN“. Byla odsouzena za znesvěcení hřbitova a veřejné pohoršení.
“Máme v Tunisku samy problémů dost, tak ať nám FEMEN nepřidává další,“ říká Maya Džríbíová, třiapadesátiletá tuniská politička, která za práva žen bojuje už desítky let – začala kdysi za autoritářského režimu Zína Abidína Bin Alího a pokračuje nyní za koaliční vlády v čele s islamisty.
Pokud jde o práva žen, je Tunisko v arabském světě na špici. Feministické hnutí tam působí desítky let a Maya Džibríová stojí nejen v čele jedné z hlavních politických stran, sekulární Liberální republikánské strany, a ale její hlas patří k nejslyšitelnějším i v parlamentu. Jedním z jejích hlavních cílů je zajistit, aby náboženští radikálové nemohli znovu osekávat práva žen.
“Tunisko má jiný kulturní a politický kontext,“ připomíná „U nás se islamisté snaží na problémy žen nahlížet prostřednictvím politiky identity.“ ´Emancipovaná žena´ je koncept permisivního, zhýralého Západu a v Tunisku nefunguje. „My, tuniské feministky, se snažíme vést diskusi dál od identity. Ženská práva jsou totiž problém sociální a politický,“ konstatuje Maya Džríbíová.
FEMEN veškeré úsilí tuniských žen ale jen ohrožuje, stěžuje si. Svým vlastním způsobem totiž evropské aktivistky hrají hru podle pravidel islamistů, říká. Omezují emancipaci tuniských žen jen na otázku identity -- stejně jako na problém kulturní války tím, že svou kampaň nazvaly „Topless džihád“.
Po vynesení rozsudku nad svými členkami FEMEN oznámil, že uspořádá v Tunisku další protesty. „Prosím, ne,“ žádá Maya Džríbíová. „Existují i jiné způsoby, jak bojovat za práva žen v Tunisku – i bez svlékání.“
Německá vláda mezitím nad uvězněním aktivistek vyjádřila znepokojení.
Open all references in tabs: [1 - 3]
Via: literarky.cz
Short link: Copy - http://whoel.se/~hKoqX$3Dc