Tunus başbakanı Brüksel’de protesto edildi

Ayrıca bakınız

  • Tunus’ta Femen’e 4 ay hapis cezası 12/06/2013 23:25 CET
  • FEMEN duruşması ertelendi 05/06/2013 18:24 CET
  • FEMEN duruşması 12 Haziran’da 05/06/2013 23:46 CET
  • Tunus FEMEN mesubu 3 Avrupalı kadını yargılayacak 31/05/2013 14:06 CET
  • Tunus’ta FEMEN davası başlıyor 30/05/2013 12:26 CET

Ukrayna merkezli Kadın hakları savunucusu aktivist grup Femen’in birçok üyesi ziyaret için Brüksel’e gelen Tunus başbakanının arabısına çıkarak protesto gösterisi yaptı. Eylemciler Tunus’ta cezaevinde tutulan Femen aktivistlerinin serbest bırakılmasını talep etti.

Euronews’un sorularını cevaplayan Tunus başbakanı Ali El Urayyid yarı çıplak insanların Tunus halkını bir hayli rahatsız ettiğini söyledi:

“Özgür çalışan ve güzel kadınların hepsi soyunmaya hazır değil. Tunuslu kadınlar buna benzer eylemlere karşı çok hassas davranıyor. Çok yıpratılıyor. Bu durum nazik bir davranış şekli değil.”

Arap Baharı’nın ardından Brüksel’e gelen Tunus Başbakanı Brüksel’de bir dizi temaslarda bulundu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso yasaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi:

“Avrupa Birliği bir önceki rejimden kalan maddelerin yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyor. İfade özgürlüğünün koruma altına alınması için bu özellikle ceza kanununda yapılmalı.”

Geçtiğimiz günlerde Tunus’ta Adalet Bakanlığı önünde yarı çıplak protesto yapan Femen üyesi üç kadın, 4’er ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Daha fazla: Belçika’daki gösteriler, Brussels, FEMEN, Tunus

Copyright © 2013 euronews

Haberin videosunu izlemek için JavaScript gerekiyor

Via: tr.euronews.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~RjsyF$3Nw

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply