Tunuslu Amina serbest kaldı

Önce sosyal medyada paylaştığı yarı çıplak fotoğraflarla sonra da bir mezarlık duvarına Ukrayna merkezli kadın aktivist grup FEMEN’in adını yazmasıyla gündem olan Tunuslu 19 yaşındaki Amina Sboui, 2 aydır kaldığı cezaevinden tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Amina hakkındaki kamu görevlisini aşağılama suçlaması düşerken, genç aktivist sadece ‘kutsal değerlere saygısızlıktan’ yargılanacak.

Amina’nın avukatları mahkemenin kararını ‘büyük bir sürpriz’ olarak değerlendirdi. Amina, Mayıs ayında Selefilerle polis arasında çatışmaların çıktığı Kayravan kentindeki olaylar sırasında gözaltına alınmıştı.

FEMEN, 'Amina Tyler' adı altında genç kız için bir kampanya başlatmış ve Avrupalı üç FEMEN üyesi, Tunus'ta yarı çıplak protesto gösterisi yaparken gözaltına alınmıştı. İkisi Fransız, biri Alman olan FEMEN üyeleri 4 ay hapis cezası almış ancak bir ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Via: gunes.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~5jszF$3z8

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply