Tunus’ta Femen Aktivisti Serbest Bırakıldı

Tunus'ta Femen hareketini Facebook’a yüklediği yarı çıplak fotoğraflarıyla başlatan ve mezarlık duvarına “femen” yazarken gözaltına alınan 19 yaşındaki Amina Sboui iki ayın ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Sboui, kutsal değerlere saygısızlıktan yargılanmaya devam edecek. 

Amina Sboui, Femen hareketini Tunus’ta başlatmak için vücuduna “Bedenim benimdir, kimsenin ahlakı değil” ve “Ahlakınız batsın” yazarak çektirdiği çıplak fotoğrafları 11 Mart’ta Facebook’a yüklemesinin ardından, muhafazakar İslamcılar tarafından tepki görmüştü.

Fotoğrafların yaygınlaşmasının ardından Reform Farkındalığı Derneği isimli dini örgütün lideri Adel Almi, “Amina’nın davranışı bulaşıcı bir hal alabilir ve diğer kadınlara da böyle fikirler verebilir. Dolayısıyla izole edilmesi gerekir. Her halükarda onun iyileşmesini diliyorum” demiş, kadının 80-100 kere kırbaçlanmayı ve recm edilmeyi hakettiğini söylemişti.

Ayrıca Femen’in Tunus Facebook sayfası hacklenerek “Bu sayfa Allah’ın rızasıyla hacklenmiştir. Bu ahlaksızlık Tunus’tan silinecek” yazısı konulmuştu.

Ancak Kayravan’da selefilerle polis arasında çıkan çatışmada gözaltına alınana kadar hakkında yasal bir işlem yapılmamıştı. Sboui, çatışmalar sırasında mezarlık duvarına femen yazarken gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı “ahlaksız ve kışkırtma amaçlı eylem” yüzünden gözaltına alındığını açıklamıştı.

Femen üyeleri Tunus’ta Amina’ya destek için yaptıkları eylemde gözaltına alınmış, dört ay hapis cezası almış ancak bir ay tutukluluğun ardından serbest bırakılmışlardı.

Tunus Başbakanı Ali Larayedh’in, Alman Şansölye Angela Merkel ile görüşmesi öncesinde Berlin’deki Başbakanlık binası önünde eylem düzenlemiş, Merkel’e devreye girmesi çağrısında bulunup "Femen’e Özgürlük" sloganı atmış, polisin, üç Femen üyesini bina önünden uzaklaştırmasıyla eylem sona ermişti. Ayrıca Başkent Paris’teki Tunus Büyükelçiliği önünde toplanan Femen göstericileri, "Arap kadınlarına özgürlük" sloganı atmıştı. (FK/NV)

* Bu haberi.tunisia-live.net'ten derledik.

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~7wQ26$3u1

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply