"Türk kadınları birleşin!"

İSTANBUL - "FEMEN Turkey" Twitter hesabından Türk kadınlarına yapılan "üstsüz fotoğrafla destek" çağrısı yanıt bulmaya başladı.

Dünyaca ünlü kadın aktivistler grubu FEMEN'in dün açılan Türkiye şubesinin Twitter hesabından akşam saatlerinde, "Türk kadınları birleşin! Haklarınız için mücadele edin! Göğsünüzde politik mesajınızın yazılı olduğu üstsüz bir fotoğrafınızı bize gönderin!" diye bir mesaj paylaşıldı.

Femen'in çağrısına ilk yanıt Didem Dinç isimli Twitter kullanıcısından geldi. Femen üyesi gibi saçına çiçekten taç takıp üstsüz şekilde poz veren Didem, vücuduna "Savaşa hayır" yazarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı.

Bunun üzerine "FEMEN Turkey" hesabından "Didem'e katılın! Ülkenizdeki demokrasi için savaşın!" diye tweet atıldı.

“CESARETİMİ TEBRİK ETTİLER”
Femen'in çağrısına ilk yanıt Didem Dinç yaptığı açıklamada ise FEMEN’le daha önceden bir bağlantısı olmadığını ancak Paris merkezli gruptan üyelik teklifi gelmesi halinde kabul edebileceğini belirterek, gerçekleştirdiği eylemin tamamen spontane geliştiğini söyledi.

“Çektirdiğim fotoğrafı FEMEN’e gönderdikten sonra yayınlanması için izin verip vermediğimi sordular ve cesaretimi tebrik ettiler. Hemen akabinde ‘Birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz hazırlıklı olun ama biz sonuna kadar arkanızdayız’ diye de belirttiler
” diyen Dinç, “Yaptıkları eylemlere daha önceden de hep katılmak istemiştim fakat bir türlü olmamıştı. Şimdi bu oluşum Türkiye’ye geldi ve ben büyük bir gururla katıldım” ifadesini kullandı.

ALKIŞLARLA DESTEK VERDİLER

Eylem için Kadıköy Kadife Sokak’ta fotoğraf çektirdiği sırada yoldan geçen insanların kendisini alkış ve tezahüratlarla cesaretlendirdiğini belirten Dinç, şu ana kadar sosyal medya dışında tepki görmediğini söyledi.

Gerçekleştirdiği eylemin kendisini korkutmadığını ve çevresinden aldığı destekle bundan sonraki olası tepkileri de göğüsleyeceğine inandığını ifade eden Dinç, “Amacım sadece soyunmak değildi. Amaç sadece Türkiye barışı da değil, dünya barışı…” dedi.

Via: gazeteport.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ocNU7$4Nx

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply