Türkiye’de fahişe gibi gösteriliyoruz

Türkiye’de fahişe gibi gösteriliyoruz

07 Eylül 2013

70’İNCİ Venedik Film Festivali’nde Avustralyalı yönetmen Kitty Green’in “Ukrayna Genelev Değildir” isimli yarışma dışı belgesel filmini tanıtan Ukraynalı kadın haklarının radikal savunucusu FEMEN hareketinin iki lideri İnna ve Saşa Şevçenko, Hürriyet’e konuştu. Hollywood yıldızlarının yürüdüğü kırmızı halıda bu kez giyinik şekilde fotoğrafçılara poz veren FEMEN üyeleri, Türkiye dâhil pek çok ülkede Ukraynalı kadınların fahişe gibi gösterilmesinden çok rahatsız olduklarını belirterek, “Bunun için bu belgesel filmin çekilmesini istedik” dedi.

TUTUKLANDIM AMA DEĞDİ

İnna Şevçenko, “Eğer soyunmasaydık kimse bizimle ilgilenmezdi, biz de sesimizi duyuramazdık. Ama bugün bütün dünya tarafından tanınan, kadın haklarını koruyan, çarpık siyasetlere ve haksızlıklara meydan okuyan ve ses getiren bir fenomen durumuna geldik” ifadesini kullandı. Fahişe gibi gösterilen Ukrayna kadının imajını değiştirmek için 78 dakikalık belgeseli hazırladığını söyleyen Ukrayna asıllı Avustralyalı yönetmen Green ise “14 aylık bir çalışma oldu. Hep onlarla beraberdim. Onlarla birlikte tutuklandım. Ama değdi” dedi.

Gezi Parkı’na bireysel destek verebildik

Gezi Parkı eylemlerine destek için Türkiye’ye gitmeyi planladıklarını ancak sadece bireysel bir protesto yapabildiklerini hatırlatan Saşa Şevçenko şöyle konuştu: “Her gittiğimiz yerde gözaltına alınıyoruz. Bu da bizim ne denli güçlü ve rahatsız edici olduğumuzu kanıtlıyor.  Vatikan’da tutuklanmamız Katolik dünyasını bile ayağa kaldırdı. Demek doğruyu yapıyoruz. Türkiye’de de şiddet gören kadınlar bizden yardım istiyor.”

 

Bu yazıyı paylaşın :Open all references in tabs: [1 - 4]

Via: bursahakimiyet.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Ocz1U$4As

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply