Türkiye’de soyunan FEMEN eylemcilere 3 yıl hapis istemi

Yerel seçimlerde sandık başında soyunan FEMEN eylemcileri hakkında dava açıldı. Kadınların 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Üsküdar’da Burhaniye İlköğretim Okulu’nda 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerde soyunarak eylem yapan FEMEN üyesi 2 kadına “Alenen Hayasızca Hareketlerde Bulunma” ve “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek” suçlarını işledikleri gerekçesiyle dava açıldı.

Kadınlar hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Soliene Annie Assouan (24) ve Elvire Duvelle Charles’in (26) FEMEN ismiyle bilinen ve dünyanın birçok ülkesinde aktivist olarak çeşitli eylemler yapan gruba mensup oldukları belirtildi.

Ne olmuştu?

Başbakan Erdoğan’ın önceki yıllarda oy kullandığı Üsküdar Burhaniye İlköğretim Okulu’nda bulunan 2148 numaralı sandığın bulunduğu öğretmenler odasına oy kullanacakmış gibi giren kadınlar, slogan atarak üzerlerindeki mont ve gömleği çıkarmıştı. Vücutlarında ‘Ban Erdoğan’ yazılı olan FEMEN üyelerinin eylem yaptığı sırada salon görevlileri ve polisler içeri girerek iki kadını yaka paça gözaltına almış ve dışarı çıkarılan kadınları bazı kişiler linç etmek istemişti.

Via: imctv.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~aOZab$5AC

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply