Ukraina: FEMEN ściął krzyż postawiony ofiarom komunizmu

Ukraina: FEMEN ściął krzyż postawiony ofiarom komunizmu

Dodane przez wachmistrz_Soroka

Opublikowano: Piątek, 17 sierpnia 2012 o godz. 18:06:45

 

4 lata więzienia grożą działaczkom ukraińskiego ruchu FEMEN, które ścięły piłą mechaniczną drewniany krzyż w centrum Kijowa. Miał to być protest przeciwko prześladowaniom aktywistek Pussy Riot w Rosji.


Czy podoba Ci się ten materiał?

Opodatkuj się!


W oświadczeniu FEMEN czytamy, że krzyż został ścięty „na znak solidarności z ofiarami kremlowskiego reżimu popów”. Działaczki, które pochodzą spoza Kijowa, prawdopodobnie nie zdawały sobie sprawy, że krzyż stojący w centrum stolicy upamiętnia ofiary reżimu totalitarnego. W pobliżu jest bowiem Pałac Październikowy, gdzie w latach 1917-1941 NKWD mordowała swoje ofiary, w tym także Polaków. Później ciała były wywożone - między innymi - do Bykowni pod Kijowem. 
Działania FEMEN wywołały oburzenie, między innymi, w portalach społecznościowych. Akcję określa się mianem „podłej”, która nie ma nic wspólnego z prawdziwym feminizmem. Działacze pozarządowi obawiają się, że może ona wywołać także falę prześladowań organizacji politycznych przez ukraińskie organy ścigania.
Ruch FEMEN istnieje od 2008 roku. Znany jest z organizacji półnagich protestów przeciwko dyskryminacji kobiet, w tym prostytucji. Działaczki regularnie zatrzymywane są przez milicję. Po dzisiejszej akcji nadal jednak pozostają na wolności. 

Via: kresy.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~TIKx8$1UG

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply