Ukrajinská aktivistka "nahoře bez" uprchla před policí do Paříže

Hlavní strana Zahraničí Rusko a okolí


05.09.2012 15:30

Inna Ševčenková, jedna z vůdčích osobností ukrajinské skandální skupiny Femen, uprchla z Ukrajiny před zatčením a přes Varšavu míří do Paříže. Sama organizace Femen, známá protesty svých členek s odhaleným poprsím, to dnes oznámila na svých webových stránkách. Ševčenková se chce vyhnout zatčení za to, že nedávno v Kyjevě podřezala dřevěný kříž na protest proti věznění ruských rockerek z Pussy Riot.

Ševčenková svým útokem na dřevěný kříž v Kyjevě v polovině srpna odstartovala "křížové tažení" do Ruska, jímž chce Femen protestovat proti dvouletému trestu vězení, jež moskevský soud uvalil na trojici členek punkové skupiny Pussy Riot.

Jen za poslední týden podle ruských médií v Rusku padly tři pravoslavné kříže, které podťaly údajně přímo členky Femen nebo jejich ruské následovnice. První kříž v Kyjevě ovšem pravoslavný nebyl - Ševčenková omylem podřezala kříž ukrajinských řeckých katolíků.

Její útěk z Kyjeva byl údajně dramatický. Aktivistka uprchla ze svého bytu přes balkon, když byla dva týdny vystavena dohledu agentů ukrajinské tajné policie SBU. Ve městě Korosteň severozápadně od Kyjeva nasedla do vlaku na Varšavu a odtud se chce dostat do Paříže. V Polsku ještě stačila natočit poselství umístěné na sociálních sítích.

Ve Francii má z rozhodnutí "rady Femen" Ševčenková vybudovat regionální centrum, které prý bude pro akce skupiny připravovat nové adeptky z celé Evropy. Svými skandálními happeningy chce hnutí bojovat za obranu práv žen, proti prostituci a sexuálním útokům a za svobodu slova.

Tváří skupiny Femen je Alexandra Ševčenková, sestra Inny, a organizační vedoucí aktivistka Anna Hucolová. K jádru Femen se hlásí asi desítka dívek, většinou studentek ukrajinských univerzit.
   

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Open bundled references in tabs:

Via: tyden.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~8gjmY$1cE

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply