Ukrajinské aktivistky protestující nahoře bez v Bělorusku údajně …

Pondělní protest měl upozornit na první výročí Lukašenkova kontroverzního znovuzvolení do čela země. Běloruské bezpečnostní složky se k tvrzení aktivistek Femenu odmítly vyjádřit.

Ženy vypověděly, že jim agenti KGB na nádraží v Minsku před odjezdem do Kyjeva zavázali oči, odvezli je do lesa, svlékli do naha, polili petrolejem a vyhrožovali jim, že je zapálí. Poté jim měli nožem uřezat vlasy a ponechat nahé a bez dokladů uprostřed lesa. Podařilo se jim dostat se pěšky do vesnice, kde jim byla poskytnuta pomoc. Akce byla podle nich natáčená na video.

Ukrajinská ambasáda v Minsku tvrzení Femenu nepotvrdila. Podle jejího vyjádření pro BBC ale jeden z diplomatů zamířil do oblasti, kde mělo k incidentu dojít, aby událost prošetřil.

Chtěly svobodu pro politické vězně

Mluvčí běloruské bezpečnostní služby odmítl obvinění Femenu komentovat. Pouze je označil za provokaci.

Tři aktivistky s obnaženými ňadry protestovaly v pondělí v Minsku proti Lukašenkovi a požadovaly svobodu pro politické vězně. Podle AFP bylo při akci zatčeno také nejméně šest novinářů, kteří akci zpravodajsky pokrývali.

Demonstrace jsou v totalitním Bělorusku vzácné. Lukašenkovo loňské znovuzvolení bylo podle mezinárodních pozorovatelů zmanipulované. Podle oficiálních výsledků obdržel v přímé volbě 80 procent hlasů.

Via: novinky.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~VTbAK$Jw

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply