Ukrajinské slečny z hnutí Femen protestují ‘nahoře bez’ proti …

Ukrajinky z hnutí Femen protestují proti pořádání fotbalového Eura - Foto: vk. com

Ukrajinky z hnutí Femen protestují proti pořádání fotbalového EuraFoto: vk. com

Jedním ze symbolů letošního fotbalového Eura se staly ukrajinské slečny, které se během svých protestů obnažují. Svou odhalenou hrudí bojují proti prostituci na Ukrajině, proti fotbalovému Euru. Aktivistky hnutí Femen jsou dnes známé po celém světě. A protest „nahoře bez" je jejich poznávací značkou. Naposledy je policie zadržela ve Varšavě.

Křičí, vřískají a svlékají se do polonaha. Tak vypadá každý protest mladých Ukrajinek z organizace Femen.  

„Zhruba dva roky jsme pořádaly akce oblečené. Ale věděly jsme, že protest nových, moderních feministek v sobě musí obsahovat nějakou provokaci," říká mi tvář Femen Inna Ševčenková. 

„Zejména ukrajinskou společnost je hodně těžké vytrhnout z apatie. A ještě složitější je získat pozornost k ženským problémům. Pochopily jsme, že musíme udělat něco hodně radikálního, aby si svět uvědomil, že mladé Ukrajinky nejsou jen prostitutkami. No a tak jsme si před dvěma lety řekly, že to zkusíme nahoře bez," dodává Inna Ševčenková.  

AudioStáhnout

Petr Vavrouška navštívil kyjevskou základnu hnutí Femen

Policie všude na světě reaguje na obnažování dívek z Femen nekompromisně. Naposledy je zatkla ta varšavská před Národním stadionem. Dívky protestovaly proti konání fotbalového Eura.  

„Našim největším vítězstvím je to, že se nám podařilo prodat naše hlavní téma. Svět se díky nám dozvěděl o problému sexuální turistiky na Ukrajině nejen během fotbalového EURA," říká mi Inna Ševčenková.  

Aktivistky z ukrajinského hnutí Femen protestují odhalenou hrudí - Foto: vk. com

Aktivistky z ukrajinského hnutí Femen protestují odhalenou hrudíFoto: vk. com

Jsme v kyjevské základně organizace Femen, kde vznikají plány a dekorace pro další protesty. Transparenty a nejrůznější doplňky si dívky vyrábí samy. Ne všichni Ukrajinci ale polonahým protestům Femen fandí. 

„Oni dokáží upoutat pozornost, ale na Ukrajině nejsou příliš oblíbené. To hlavně na Západě se staly hitem a Euro k tomu ještě víc pomůže," myslí si ukrajinská novinářka Kristina Berdinskich. 

„Podle mě vytvořily nový druh feminismu. Je moderní a atraktivní pro mladé. Je to takový pop-feminismus," hájí dívky z Femen Viktor Svjatskij. 

Open all references in tabs: [1 - 3]

Via: rozhlas.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~77gGJ$18e

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply