Ünlü kadın grubu FEMEN’den Can Dündar ve Erdem Gül’e destek …

Tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e Ukrayna'da kurulan Paris merkezli kadın hakları örgütü FEMEN'in Türkiye şubesinden destek geldi.

Femen twitter'dan paylaştığı mesaj şöyle:

#CanDündarErdemGülYalnızDeğildir FEMEN, basın özgürlüğünün yanında, baskının karşısında

PAPAZ KAÇIRMIŞLARDI

Siyasi içerikli üstsüz eylemleriyle tanınan kadın örgütü FEMEN, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın geçen sene Avrupa Parlamentosu’na yapacağı ziyarete “laikliğe” aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkmış ve daha önce Vatikan’da bir eylem yapmıştı.

Papa’nın Avrupa Parlamentosu’nu ziyaretinin iptal edilmesi için örgüt bir papazı kaçırmıştı. FEMEN facebook'taki sosyal medya hesabında, "Papa'nın Avrupa Parlamentosu ziyaretinin iptal edilmesini talep ediyoruz!” ifadesini kullanmıştı.

FEMEN NEDİR?

2008 yılında Anna Hutsol tarafından kurulmuştur. Anna Hutsol grubu kurduktan sonra, Femen grubunu ülkelerindeki aktivist kadınlarından azlığından ve erkek odaklı olan Ukrayna toplumuna olan tepkilerinden dolayı oluşturduğunu açıklıyor. Grubun uluslararası evlilik ajansları,cinsiyet ayrımı ve diğer uluslarası ve ulusal sosyal sorunlar hakkında yaptıkları protestolar vardır. Grup özellikle seks turizmine karşı yaptığı üstsüz gösterilerle dünya çapında tanınmıştır.

Grubun amaçları ise Ukrayna'da yaşayan kadınların liderliklerinin yanında, kültürel ve manevi değerlerini de geliştirmektir. Bu sayede Ukrayna hem imajını geliştirmiş, hem de şehrinin kadınlarına yeni ve daha iyi fırsatlar tanımıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar gününde İstanbul'da ses getiren bir eylem yapmak üzere gelen FEMEN üyelerinin eylem sonrası gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edilmesi bekleniyor

Via: haberiyakala.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Vrzzk$6ND

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply