Vatikan’a girişi yasaklandı

Vatikan‘a girişi yasaklandı<!--

-->

VATIKAN’da (Kutsal Makam) bebek İsa maketini çalmaya çalışınca gözaltına alınan Femen üyesi aktivist serbest bırakılırken, Vatikan topraklarına girişi yasaklandı.

Ukraynalı kadın aktivist grubu Femen üyesi Aleksandrovna Azhdanova, Papa Francesco’nun tüm dünyaya Noel mesajı verdiği anlarda Aziz Petrus Meydanı’nda ses getiren bir eyleme imza attı. Aktivistin hedefi, Noel Bayramı nedeniyle Kutsal Makam’ın ünlü meydanına kurulan ve 'Presepe' olarak adlandırılan, İsa Peygamber’in doğumunun betimlendiği maketler idi. Buradaki İsa bebek maketini çalarak kaçmaya çalışan Azhdanova, jandarma tarafından gözaltına alınarak, Kutsal Makam yargıcı tarafından sorgulandı. 25 Aralık Çarşamba günü gerçekleşen söz konusu eylem Kutsal Makam tarafından, ‘halkın dini değerlerini küçümseme’, ‘kamusal alanda müstehcen eylem’ ve ‘hırsızlık’ olarak nitelendi. Bu eylemle çok sayıda inananın dini duygularının rencide edildiğini savunan Kutsal Makam Sözcüsü Peder Federico Lombardi, eylemci kadının bugün serbest bırakıldığını açıkladı. 

Peder Lombardi, Azhdanova’nın Kutsal Makam topraklarına ve onu çevreleyen duvarlar ardında kalsa da yine bu devlete ait olan Aziz Petrus Bazilikası’na ve sınır ötesinde bulunan Kutsal Makam’a ait diğer mekanlara girişinin ise yasaklandığını duyurdu. 

İnternet sitesi üzerinden açıklama yapan Femen, eylemin "Vatikan'ın kadın bedeni ve üreme fonksiyonları üzerinde asırlardır süren duruşunu protesto etmek amacıyla" yapıldığını açıklamıştı.DHA

Bu kez faşizmi protesto ettiler!

Ukraynalı kadınlardan ‘seks‘ eylemi

<!-- cuneyt

FACEBOOK LE YORUM YAZ | Facebook hesabnzla ye olmadan yorum yazn

window.fbAsyncInit = function () {
FB.init({
appId: '194259027284532', // App ID
channelUrl: '//www.aksam.com.tr/channel.html', // Channel File
status: true, // check login status
cookie: true, // enable cookies to allow the server to access the session
xfbml: true // parse XFBML
});

if (typeof (FBWindow) !== "undefined") {
var fbWindow = new FBWindow();
fbWindow.display();
}
};

// Load the SDK Asynchronously
(function (d) {
var js, id = 'facebook-jssdk', ref = d.getElementsByTagName('script')[0];
if (d.getElementById(id)) { return; }
js = d.createElement('script'); js.id = id; js.async = true;

ref.parentNode.insertBefore(js, ref);
}(document));

<!-- cuneyt

Via: aksam.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~fq7ci$5k1

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply