VIDEO Krym vře: Styď se, děvko, vrhl se proruský dav na členky …

Členy mise je kolem čtyřiceti neozbrojených osob, jejichž úkolem má být prohlídka vojenských objektů na Krymu a sevastopolského sídla ruské Černomořské flotily. Skupina pozorovatelů, mezi nimiž jsou i zástupci České republiky, má na Ukrajině pobývat týden.

Na Krym se tým pozorovatelů pokusil přesunout už ve středu večer, ale jejich snaha byla neúspěšná. Dnes se mise OBSE vydala v autobusech na Krym z černomořského přístavu Oděsa. Cesta pozorovatelů ale skončila u zátarasu na silnici vedoucí na poloostrov, který střeží skupina neoznačených ozbrojenců.

Styď se, děvko

Proruští kozáci ve správním středisku autonomního Krymu, Simferopolu, dnes zadrželi dvě aktivistky hnutí Femen.  Jedna z aktivistek byla zadržena velice rychle, zatímco druhá stačila přeběhnout přes rozlehlé prostranství a vykřikovat "Skončete s Putinovou válkou!", v narážce na roli ruského prezidenta Vladimira Putina v okupaci Krymu. Pak ji zadrželi kozáci, přítomni v hojném počtu, předali místním strážcům pořádku a naložili do auta.

Podle zpravodaje AFP se neví, jak se aktivistky jmenují, jaké jsou národnosti, ani to, zda byly předány do rukou policie.

Shromážděný dav, asi stovka lidí mávajících ruskými vlajkami, aktivistce nadával "Styď se, děvko!". Před sněmem pak jakási žena vykřikovala do mikrofonu "Koukejte, jakým způsobem nás Západ provokuje!"

Rusové demonstrují

Nejvíce lidí, kolem 40 tisíc, demonstrovalo na podporu ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny v Rostově na Donu a také ve městech, které jsou blíž Ukrajině, například ve Volgogradu či Voroněži. Podle ruského zpravodaje ČRo Martina Dorazína vše nasvědčuje tomu, že 'mítinky solidarity' většinou organizují místní úřady.

Ruská vláda dnes projednávala přípravy na urychlené vydání ruských pasů těm občanům Ukrajiny, kteří o ně mají zájem. Schválila návrh zákona, který má usnadnit udělování ruského občanství ruskojazyčným cizincům.

Premiér Dmitrij Medvěděv prohlásil, že by procedura neměla trvat déle než 3 měsíce. Mělo by se to týkat lidí a jejich příbuzných, kteří dříve žili stále na území Ruské federace nebo na území dorevolučního Ruska. Moskva má zájem hlavně o specialisty, o lidi s vysokoškolským vzděláním.

Všichni žadatelé budou muset projít informačním pohovorem, kde musí prokázat znalost ruského jazyka a musí se rovněž vzdát ukrajinského občanství. Protože například v případě mobilizačního rozkazu by je mohla pak povolat jak Ukrajina, tak Rusko, uvedl Rozhlas.cz.

reklama

Via: zahranicni.eurozpravy.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~zrzzk$4uG

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply