Yeni Akit Gazetesi – Ahlâksızlara sınırdışı – 4852

8 Mart’ta Ayasofya önünde çıplak eylem yapan Femen isimli ahlaksız grup dün sınırdışı edildi.

İHLAS SON DAKİKA - Ukraynalı 4 kişilik grubun yaptığı rezâlete ise Ekofer Tekstil’in sahibi, DSP Parti Meclisi Üyesi Özcan Sümer’in sponsor olduğu ortaya çıktı. STK’lardan ve ilahiyatçılardan rezil eyleme tepki yağdıAhlâksızlar sınırdışı edildi.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde kadına uygulanan şiddete dikkati çekmek için Sultanahmet’te üstsüz eylem yaparken gözaltına alınan sözde kadın hakları savunucusu Ukraynalı FEMEN grubu üyesi 4 kadın, sınır dışı edilmek üzere Atatürk Havalimanı’na gönderildi.

Sultanahmet’teki Ayasofya Müzesi önünde dün gerçekleştirdikleri eylem sırasında gözaltına alınan ve geceyi İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü’nün Kumkapı’daki misafirhanesinde geçiren FEMEN grubu üyesi 4 kadın işlemlerinin tamamlanmasının ardından polisler eşliğinde sivil plakalı bir minibüsle Atatürk Havalimanı’na getirildi. Burada sivil polisler eşliğinde kontrol noktasından geçerken üzerlerindeki “FEMEN” yazısını gösteren kadınlar, pasaport kontrolüne giderken de ellerini havaya kaldırarak “freedom for FEMEN (FEMEN için özgürlük)” şeklinde slogan attı. Ukraynalı eylemciler, pasaport kontrolünün ardından THY’nin saat 15.00’te hareket eden uçağına bindirilerek, Kyiv’e gönderildi.

Eylemci kadınların, 5683 sayılı yabancıların Türkiye’de ikamet ve seyahatleri hakkında kanun uyarınca sınır dışı edildikleri belirtildi.

Ukrayna’lı Femen grubunun kadınlar gününde Ayasofya’da yaptığı eylemin sır perdesi aralanıyor.

Ayasofya Camii önünde yaptığı ahlaksız eylemin sponsorunun DSP Parti Meclisi üyesi ve eski Üsküdar İlçe Başkanı Özcan Sümer’e ait Ekofer Tekstil olduğunun ortaya çıkmasının ardından eylemcilerin çarşafı kullanarak halkı provoke edecekleri ortaya çıktı.
Toplumun siyasal ve dini kesimlerinin yanı sıra birçok vatandaştan eyleme karşı tepki yağdı. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan ve İlahiyatçı Doç. Dr. Nedim Urhan Femen grubunun, Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’un alınışının simgesi olan Ayasofya Camii önünde yapmış olduğu çıplak eylemi Akit’e değerlendirdi.

FEMEN GRUBU’NUN EYLEMİ PROVOKASYONDUR

Femen grubunun Ayasofya Camii’nde yaptığı eyleme tepki gösteren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan, “Buradaki olay masumane değildir. 8 Mart kadınlar gününü bahane ederek bu işin Türkiye’de yapılmış olması, ülkemizin seçilmiş olması, bunun yanında yapılırken Ayasofya gibi kritik bir mekanın seçilmiş olması bu işin masum bir çerçevede yapılmadığının göstergesidir. Ayasofya’nın kritik olmasının sebebi hem Ortodoks’ların hem de Müslüman’ların dini bir mekanı olmasıdır. Liberal ve demokratik denilen kesimin dikkati çekmek amaçlı provokasyonu olarak görüyorum. Bunun yapılma amacı, dünyadaki kadınların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmekse bunun mekanı çok daha farklı yerde yapılabilir. Mesela cezaevi önünde olabilir veya bir kadın cinayeti yaşanan yerde olabilir ama buradaki asıl mesele Ayasofya’yla ilgilenen kesimleri bir şekilde provoke etmek  olarak amaçlanmıştır. Ayrıca eylemin yapılış şekli çok önemli, yarı çıplak bir vaziyette, her kesim için sakıncalı olan yarıçıplak bir şekilde yapılmış olması dini bir mekan olan Ayasofya’yı hoyratça bir amaç için kullanarak kamuoyunun gündemine taşımak, provokasyon yapmak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Eylemi ilk önce çarşaflı yapacak olmaları ve daha sonradanda bundan vazgeçilmesi zaten provokasyon olduğunun kuvvetli bir göstergesidir” şeklinde konuşarak tepkisini dile getirdi.

SOSYAL DEMOKRATLAR BU ÜLKENİN DOKUSUNU ANLAYAMADI

Karacan, çıplak Femen grubuna sponsor olan Özcan Sümer için ise, “Türkiye’de sadece DSP için değil, bütün demokratlar için aynı şeyi söyleyebilirim; maalesef Türkiye’de ki sosyal demokratlar bu ülkenin genel dokusunu anlayamadı. Anlayamadığı içinde dünyanın tersine sürekli kan kaybeden bir pozisyondalar. Genel dokuyu anlayamadığı içinde sosyal demokratlıktan çok komünizm düşüncesine kaymaya başladılar. Soğuk savaş dönemindeki komünist politakalara yakın ideolojik saplantılar içinde oldular. Dolayısıyla eyleme sponsorluk yapan Özcan Sümer’in politik kimliğinden öte bu toplumu anlayamayan bu toplumdaki değer yargılarını tartamayan bir ruh halinde kalmış olduğu görülüyor” dedi.

ÇIPLAK FEMEN TÜRK KADININI SAVUNAMAZ

İlahiyatçı Doç. Dr. Nedim Urhan ise, söz konusu eylemle Ayasofya’nın istismar edilmeye çalışıldığını belirterek, “Bu eylem bir provokasyondur ve kimsenin itibar etmemesi gerekir. Şirket kendisine menfaat etmek amacıyla kadınlar gününde bu grubu getirerek çıkar sağladı. Kadınların hakkını yarı çıplak bir şekilde aramaları yanlış aramalarının yanı sıra zaten bir provokasyona alet olmuşlardır. Ancak bunun altında Ukrayna’lı olmalarıda özellikle tasarlanmıştır. Ukrayna’lı olan bir grup kadın gelip Türkiye’de kadın haklarını nasıl savunabilir.

Ukrayna, Müslüman bir ülke bile değil. Yani Müslüman bir ülke olsalar Femen grubunun yapmış olduğu eylem kendi ülkelerindeki kadınlarında işe yarar en azından. Femen grubunun bu eylemi yapması kadın haklarını savunmak değil tamamı ile provokasyondan öte birşey değildir” dedi.

Doç. Dr. Urhan, şunları söyledi: “DSP’li bir firma sahibinin bunları getirip burada eylem yapmalarına destek olması meselenin içyüzünü açıkça göstermektedir. Bu kişinin bunu organize etmesi zaten baştan faydalı olmadığının, zararlı olduğunun ispatıdır. Müslümanlar haklarını aramasınlar manasına gelmez bu. Madem kadın haklarını konuşuyorlar ve savunuyorlar, açık yüreklilikle başörtüsünü neden konuşmuyorlar?”

Via: haber.ihlassondakika.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~LAAAi$j4

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply