Yeni anayasaya ‘Femen’ örneği

Yeni anayasaya ‘Femen’ örneği
TBMM Uzlaşma Komisyonu’nda “özel hayatın gizliliği ve korunması” başlıklı maddenin görüşülmesi sırasında, bu özgürlüğün sınırlarının çizildiği fıkra üyeler arasında “Genel ahlak” tartışmasına yol açtı. CHP ve BDP, “ülkeden ülkeye, hatta kişiden kişiye değişir” diyerek genel ahlak kavramının metne konulmasına karşı çıkınca komisyonda, soyunarak gerçekleştirdiği protesto eylemleriyle tanınan Ukraynalı Femen grubunun örnek gösterildiği renkli diyaloglar yaşandı. AK Parti ve MHP’nin bu kavrama yeni anayasada da yer verilmesi konusunda ısrarcı olması üzerine toplantıda üyeler arasında şu diyalog yaşandı:

- AK Partili Mehmet Ali Şahin: Avrupada çıplak gösteri yapan bir grup (Femen) var. Bu hanımların üstlerini çıkartarak gösteri yapmaları Avrupa’da genel ahlaka aykırı sayılmıyor. Bunlar bizim ülkemize de geldiler. Polis önceden haberini almıştı. Göğüslerini açmasınlar diye polis izin vermedi. Genel ahlak anlayışımıza uygun olmadığı için polis müdahale etti. İşte bunun için genel ahlak kavramı anayasada olmalı.

- CHP’li Süheyl Batum: Bu iş genel ahlaka değil kamu düzenine girer. Çünkü bu hanımlar Beyoğlu’nun ortasında göğüslerini açsa ‘Ben de göreyim, seyredeyim’ diye millet birbirini yer.

Via: haber.gazetevatan.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~4b6fS$19G

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply