Za poškození Putinovy figuríny zaplatí členka Femen pokutu

Paříž – Aktivistka hnutí Femen Jana Ždanovová dostala pokutu za poškození figuríny Vladimira Putina. Podle verdiktu pařížského soudu musí zaplatit 1500 eur (asi 41 tisíc korun). Incident se odehrál letos v červnu, kdy Ukrajinka –polonahá a s nápisem "Zabte Putina" - v pařížském muzeu voskových figurín shodila model ruského prezidenta a probodla ho dřevěným bodcem. Původně jí hrozila pokuta až 50 tisíc eur.

Aktivistka Femen napadá Putinovu figurínu

Šestadvacetiletá Ždanovová žije ve Francii druhým rokem jako politická uprchlice. Verdikt soudu ji rozesmál. "Směju se tomu, protože je to velice zvláštní. To rozhodnutí mě dost překvapilo," řekla.

Podle její obhájkyně Marie Doseové je to poprvé, co byla aktivistka hnutí Femen odsouzena i za sexuální exhibici. Podle ní to ztíží pozici dalším členkám hnutí, které na sebe během protestních akcí upozorňují hlavně odhalenými ňadry.

Dnes se shodou okolností projednává i další případ, v němž je členka hnutí souzena právě za sexuální exhibici - jde o ženu, která v pařížském kostele svaté Máří Magdalény předváděla nahý hrudník s nápisem "potrat Ježíše". Soud ještě verdikt nevynesl.

V září přitom soud zastavil stíhání devíti aktivistek z hnutí Femen, které se loni na oslavu rezignace papeže Benedikta XVI. svlékly do půl těla v pařížském chrámu Notre-Dame. Incident v muzeu Grévin se stal pouhý den předtím, než se prezident Putin zúčastnil ve Francii oslav 70. výročí vylodění Spojenců za druhé světové války v Normandii.

Aktivistky z hnutí FemenHnutí Femen vzniklo v roce 2008 na Ukrajině a od té doby se do něho zapojují ženy z řady zemí. Za akce "nahoře bez" jim hrozí v konzervativních zemích, jako jsou Tunisko nebo Turecko, tresty několika let vězení. Své ústředí má organizace v Paříži.

  • Vytisknout
  • Poslat e-mailem
  • Chyba v článku

Via: ceskatelevize.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~mmMse$5S5

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply