Zaferini ilan etti – Son Dakika Haberleri


 
Önceki Haber

Sonraki Haber Rusya, devlet başkanlığı seçimleri için sandık başındaydı. Sonuçlar ise süpriz olmadı.  Vladimir Putin oylamada %50 barajını geçerek seçimin 2. tura gitme ihtimalini sonlandırdı. Putinin en yakın takipçisi Komünist Parti lideri Gennady Zuganov ise yüzde 18de kaldı.

Rusya yönetimi, yolsuzluk iddialarına karşı 90 binden fazla seçim sandığına internet üzerinden takip olanağı sağlayan kameralar yerleştirdi.   Seçimlerde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT ile Avrupa Konseyinden 250 civarında gözlemci görevlendirildi.

Ukraynalı feminist grup Femen de seçim bürosunda yaptığı eylemle güne damgasını vurdu. Yarı çıplak halde oy kullanma merkezine gelen Femen üyeleri, güvenlik güçleri tarafından zorla salondan çıkarıldı.

Sandıkların kapanması ve ilk sonuçların açıklandığı dakikalarda, başkent Moskovada Putin ve yandaşları gövde gösterisi yaptı..

Dimitri Medvedev ile meydana gelen Putinin gözlerinden süzülen yaşlar açıkça görüldü. Putin  yandaşlarına seslendiği kutlamalarda zaferini de ilan etti.

Rusyada daha önce 4 yıl olan devlet başkanının görev süresi, yapılan anayasal değişiklikle 6 yıla çıkarılmıştı.
 
Putin, devlet başkanı olarak seçilmesiyle, ikinci dönem başkan adayı olmayan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedevi, hükümet başkanı olarak görevlendirmesi bekleniyor. Görev değişiminin mayıs ayında gerçekleşmesi planlanıyor.

Twitterı karıştıran mesaj

ABDnin Moskova Büyükelçisi Michael McFaul adına, sosyal paylaşım sitesi Twitterda yapılan devlet başkanlığı seçiminin meşruiyetine yönelik ciddi soru işaretlerinin bulunduğu yorumu, sanal dünyayı karıştırdı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin taraftarlarının seçim kampanyası boyunca muhalefeti desteklemekle suçladığı McFaulun Rusça yorumu, Twitterda bir anda mesaj trafiğinin artmasına neden olurken, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedevin ekonomi danışmanlarından Arkadiy Dvorkoviç de Amerikan Büyükelçisine Twitter yoluyla tepki gösterdi.

ABDnin Moskova Büyükelçiliğinden haberin hemen ardından yapılan açıklamada, Büyükelçi McFaul adına yapılan yorumun sahte bir Twitter hesabından yapıldığı belirtildi.

Büyükelçilik açıklamasında oylar kesin olarak sayılana kadar herhangi bir yorumda bulunulmayacağı belirtilerek, McFaulun yazdığı ileri sürülen yorumun Rusça yazıldığını ve Büyükelçinin bu derecede iyi Rusça bilmediği vurgulandı.

MNetBanner(cnnturk_dunya_textlink);


Kaynak : cnnturk.comZaferini ilan etti :
Google'da Ara


Zaferini ilan etti

Open all references in tabs: [1 - 4]

Via: ekonomi-haber.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~KAAAi$e3

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply