Amina: İslamofobik Femen’le Anılmak İstemiyorum

Tunuslu aktivist Amina Sboui, “İsmimin islamofobik bir örgütle anılmasını istemiyorum” diyerek Femen’den ayrıldığını açıkladı.

İnternette üstsüz fotoğrafını paylaştığı ve bir mezarlık duvarına Femen yazdığı için tutuklanan Sboui (19) Ağustos başında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Femen, Sboui’ye destek vermek için birçok eylem düzenlemiş, Tunus’a gelerek mahkeme önünde de üstsüz bir eylem gerçekleştirmişti. Ancak Sboui “Femen üyelerinin Paris’teki Tunus konsolosluğu önünde ‘Amina Ekber’, ‘Femen Ekber’ diye bağırmalarını doğru bulmadım. Bu davranış, birçok Müslümanı ve arkadaşlarımı rahatsız etti. Herkesiz dinine saygı duymalıyız” dedi.

Sboui, Femen’in finansmanının nasıl sağlandığına yönelik sorularının cevapsız kaldığını da belirterek, örgütün bu konuda şeffaf olmamasını eleştirdi.

Sboui artık kendini anarşist olarak tanımladığını açıkladı. (ÇT)

* Bu haberi France24’ten derledik.

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~a6PQe$42f

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply