Anayasa Uzlaşma Komisyonu 25 aylık çalışma sonunda dağıldı …

Kahvehanede çoklu seks filmi izletiyorlar

03 Aralık 2013

 Çalışma sırasında milletvekillerinin anadilde eğitim, vatandaşlık, Cumhuriyet'in nitelikleri, egemenlik hakkı maddelerindeki keskin tartışmalarının yanı sıra genel ahlak, namus, eşcinsel evlilikler, FEMEN gibi konulardaki 'renkli' atışmaları tutanaklara yansıdı. İşte o tutanaklardan bazı alıntılar:

BİZİM GİBİ YAŞLI ADAMLAR
-  Faruk Bal (MHP): Gerekçeye yazalım genel ahlakın çerçevesini.
-  Ahmet İyimaya (AK Parti): Bizim bu kavramdan vazgeçmemiz mümkün değil. Zaruri olduğunu düşünüyoruz. Aykırı bir örnek vereyim: Anadolu'da bir kahvede oturduk ve tamamen çoklu bir seks izletiyor insanlara.
-  Süheyl Batum (CHP): İşte bunu yasaklayalım.
-  Bengi Yıldız (BDP): Bir örnek veriyorsunuz ki pratikte böyle bir
şey yok.
-  İyimaya: Olur mu canım, var ya. Neyi yok ağabey ya! Örneği çoğaltırım Hocam. Yani sen, ben, öbürü değil, bizim gibi yaşlı adamlar şey ediyor, kamu ahlakı bakımından doğru mu?
-  Batum: Hayvanla ilişki gösteriyor burada, 'Bunu da göstermesi yasak' demiyoruz oraya hayvanla tek tek...
-  İyimaya: Hocam, neyse, aykırı örneklere gitmiyoruz.

KÖPEKLE EVLENEN VAR
-  (Aile maddesinde) Süheyl Batum: 'Herkes evlenme hakkına sahiptir' desek yani ne olur? Kadını madını boşver, 'Herkes evlenme hakkına sahiptir' desek.
-  Faruk Bal (MHP): İngiltere'de The Sun gazetesinde 1988 yılında bir haber çıktı, bir erkek evindeki köpeğiyle evlendi.
-  Batum: Yok ya.
-  Özgür Sevgi Göral (Danışman): Bence çok güzel bir öneri, herkes evlenme hakkına sahip.

İMAMIN KIZININ ETEĞİ
-  Bengi Yıldız (BDP): İmam bölgede anlatıyor, diyor ki 'Kızlar şortla geziyor, şöyle yapıyor, mini etek giyiyorlar' falan. Cemaatten birisi dönüyor diyor ki 'Hocam ama geçen gün gördüm, senin kız da mini etek giydi.' 'E, bizimkine yakışıyor' diyor. Şimdi genel ahlak meselesi biraz böyle bir şey.
-  Mehmet Ali Şahin (AK Parti): Bengi, nerede olmuş bu?
-  Yıldız: Bizim Diyarbakır'da, Batman'da bunu çok anlatıyorlar.

NİKÂHSIZ YAŞAMAK FUHUŞ
-  Oktay Öztürk (MHP): Türk milletine bir anayasa yapıyoruz, bizim ahlaki değerlerimiz çerçevesinde düşünüyoruz.
-  Rıza Türmen (CHP): Evlenmeden birlikte yaşamak sizce ahlaklı mı, ahlaksız bir davranış mıdır? Bence ahlaksız bir davranış değildir.
-  Öztürk: Size göre öyle, bana göre de fuhuş.
-  Türmen: Size göre fuhuş. Tamam işte, ben de onu söylüyorum.
-  Altan Tan (BDP): Aynı eylem İzmir Karşıyaka'da ayrı karşılanıyor, Gümüşhane'de ayrı karşılanıyor.
-  Mehmet Ali Şahin (AK Parti): Bakın Ukrayna'dan veya Rusya'dan bir grup genç hanımefendi geldi (FEMEN) Türkiye'ye, bir hususu protesto etmek için üstlerini çıkardılar. Çok da meraklılar vardı, çıkarsınlar da üstlerini bir görelim falan diye. Derhal yakalandılar, götürüldüler, ifadeleri alındı, sonra serbest bırakıldılar. Arkadaşlar, bizim genel ahlak anlayışımıza uygun olmadığı için yapıldı bu. Yapılmasın mı? Yani onlar üstlerini çıkarsınlar, dolaşsınlar mı?

HETEROSEKSÜELLİK ŞART DEĞİL
-  Rıza Türmen (CHP): Buradaki önemli mesele, insanların cinsel tercihlerinin aslında bir ayrımcılık nedeni olmaması lazım.
-  Mehmet Ali Şahin (AK Parti): Yani erkek erkeğe, kadın kadına evlenmez. Neyi kastettiğimizi bilelim kardeşim ya.
-  Türmen: İnsanların doğuştan sahip oldukları cinsiyet dışında birtakım cinsel yönelimleri de olabilir. Yani herkesin ille de heteroseksüel olması da şart değildir.
-  Şahin: Bir dakika... Rıza Bey, yani illa erkek, illa kadın olması şart değil mi demek istiyorsunuz?

EYVAH KIZIM KIZLA EVLENİRSE
-  Süheyl Batum: Geçen gün Mehmet Ali Bey'in bu formülden anladığı 'Eyvah! Ya benim kızım bir kızla evleneceğim derse ben mahvolurum' dedi. Bu hepimizin kaygısı da olabilir, olmayabilir de ama algıladığı demek ki bu maddeyi okuduğunda bu idi.
-  Faruk Bal: Bülent Ersoy'un sahneye çıkıp çıkamaması bile ihtilal konseyinin gündemine kadar taşınmıştı. Şimdi, başa dönersek yeni ruhlu bir anayasa yapıyor isek bunun ruhunun içerisine ayrımcılığı önleyici genel bir ifade, altında da bu bahsedilen hususları geniş bir gerekçeyle ifade edersek uygulama da buna yönelik olacaktır. Yani Kenan Evren'in... Bu, aman, basına falan da sızmasın yani bir polemik mevzusu olmasını istemiyorum.
-  BAŞKAN: İsterseniz bunu kayıt dışı konuşalım.

Hürriyet

Bu yazıyı paylaşın :Open all references in tabs: [1 - 4]

Via: bursahakimiyet.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~HTbBK$4Zq

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply