Başbakan Erdoğan konuşuyor – canlı yayın izle

Başbakan Erdoğan, Gezi eylemcilerine seslenerek, "Siz aradan çekilin bizi illegal örgütlerle karşı karşıya bırakın, biz onların hakkından geliriz." dedi.

Başbakan Erdoğan, kapatılan belde belediyelerin AK Partili başkanlarıyla yapılan toplantıda konuştu. İşte öne çıkan başlıklar:

REYHAN SALDIRISININ ZANLISI YAKALANDI

Reyhanlı saldırısının 1 numaralı zanlısı da yakalandı. Türkiye'den Suriye'ye gidip gelenlerin kimler olduğunu biliyorsunuz. CHP'li vekillerin oraya giderek böyle bir ortaklık içerisinde, oradan buraya neler taşıdıkları ve kimler oldukları ortada. Bu beraberlik ve kardeşliğimizi hiç kimseye bozdurtmayacağız.

MUHALEFETİN ELİNE 5 TANE KOYUN VER, KAYBEDER GELİRLER  

Ben Başbakan olarak İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanlığını yapmış bir kişi olarak karşınızdayım. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'nun eline 5 tane koyun ver, kaybeder gelirler. Sandıkta başarılı olamayanlar, sandık dışında nasıl kazanırız diye, onun gayreti içindeler. Biz bazı gerçekleri kardeşlerimizle paylaşmak istedik. Benim için CHP'ye gönül veren, oy veren ve MHP'ye oy veren, BDP'ye oy veren benim kardeşimdir. Ama gerçekleri anladıkları zaman inanıyorum ki onlar da hakka ve gerçeğe teslim olacaklar.

BİBER GAZI KULLANILIR

Biber gazını güvenlik güçleri kullanabilir mi? Evet. Bu suydu, hatta boyalı suydu. Ardından aynı şekilde biber gazını yeri geldiğinde güvenlik gücü kullanır. Bu onun en doğal en tabi hukuku bir hakkıdır. Bunu kimse saptırmasın.

Yatıyorsunuz kalkıyorsunuz. Polis de polis. 600 polisimiz yaralandı. Peki bunları niye konuşmuyorsunuz? Bunların sorgulanması laızm da yakıp yıkanların niye sorgulanmasını niye gündeme getir miyorsunuz?

EMRİNİZ OLUR

Açıklama yapıyorlar. Gözaltına alınanlar bırakılsın. Emriniz olur, hemen bırakacağız zaten. Ben yargıdan da üzerine düşeni yapmasını bekliyorum. Bu mesajın nereye gittiği bellidir. Çünkü Molotof kokteyli kullanmak suçtur. Yakıp yıkmak suçtur. Bunların hemen hemen tamamı kamu düzenini bozmaya yönelik girişimlerdir.

100 TRİLYONU AŞKIN ZARAR

Şu anda 100 trilyonu aşkın zarar var. Kim ödeyecek bu? O fakir vatandaş adına devlet ödeyecek. Toplanan vergilerden bunu şimdi biz ödeyeceğiz. Esnafımız tüccarımız  iş yapamaz hale geldi. Bu sadece Taksim meydanı istiklal caddesi değil. Türkiye genelinde. Taksici, minibüsçü bunlar da. Belediye otobüslerini yakıp yıkıyorlar. Sonra da geçiyor şoförün makamına orada poz veriyorlar. Bu bir vatansevere, bu ülkenin evladına yakışır mı? Bunun adı özgürlük mücadelesi olamaz. Hak arama mücadelesi olamaz.

ARADAN ÇEKİLİN

Ben, o samimi, çevreci dürüst olan kardeşlerime diyorum ki, bizi daha fazla üzmeyin. Siz, oradan (Gezi Parkı) çekilin ve bizi o uç terör örgütleriyle iç içe olanlarla karşı karşıya bırakın. Biz o Gezi Parkı'nı temizleyelim ve bunu sahiplerine teslim edelim. Çünkü oranın sahibi tüm İstanbul'dur. İstanbul halkıdır, oraya gelen turistlerdir

YA OYLAMAYA EVET YA DA UYGULAMAYA EVET

Akşam gelenlere dedim ki 'bu konuda bu kadar hassas mısınız, direniyor musunuz? Peki o zaman plebisit yapalım.' Referandumun değişik şekli, referandum sadece anayasa değişikliklerinde uygulanabilir, bizim yasalarımıza göre ama plebisit o ildeki belediyenin yapabileceği bir uygulamadır. Yani kendi halkına bunu sorar, bunu dar çerçevede Beyoğlu'nda da daha geniş çerçevede İstanbul için de yapabilir. Bunlar Yüksek Seçim Kurulu ile olan bir iş değil. Yerel Yönetimler Yasası ile alakalı olarak bu 15'inci maddede belirlenmiş bir şey, bu adımı bu şekilde atabiliriz. Tabii gelen arkadaşların bir kısmı buna sevindi, bir kısmı ise buna sıcak bakmadı. Fakat ya buna evet diyeceksin ya da uygulamamıza evet diyeceksin

ŞEHİR MÜZESİ ÖNÜNDE HERKES RESİM ÇEKTİRECEK

Bu Taksim Meydanı’nın Gezi Parkı dahil toplam metrekaresi yüz bin metrekaredir. Topçu Kışlası’nın oturduğu alan 11 bin metrekare. Bu Topçu Kışlası’nın içinde o diğer 70-80 ağaçların dışındaki ağaçların tamamı kalacak. Topçu Kışlası kapalı değil. Ana giriş açık tutulacak. Yani İstanbul halkı Topçu Kışlası’nın içine rahatlıkla girebilecek. Binlerce objemiz var ki depolarda çürüyor. Kim gelirse gelsin buraya o güzel proje önünde resimler çektirecek. İstanbullu kazanacak, bütün çevre kazanacak.

OPERA BİNASI

AKM yıkıldı yıkılıyor, depreme dayanıklı değil. Buradaki hedefimiz burayı yıkılım yerine dev bir opera binası yapalım. Opera binasıyla bir ilki yapacağız. Bunları yapamayanlar bizim karşımıza dikiliyor. Burada 2500-3000 kişiye imkan sağlayan bir bina yapmamız, iktidarımızın damgası olacak. Bunları yapamayanlar bizim karşımıza dikiliyor.

SEKA'NIN YERİNDE DEV BİR PARK VAR

SEKA’yı yıkacağız dediğimiz zaman bizim karşımıza CHP çıktı. Genel başkan Kocaeli’ne geldi, gösteriler yaptılar. Biz burayı park yapacağız dedik, yeşil ağaca dönüştüreceğiz dedik. Onlar günlerde haftalarca gösteri yaptılar. Peki şimdi SEKA’nın yerinde ne var? Dev bir park var ve bir de ufak müze var. E şimdi kim samimi, kim dürüst?

HİLTON'UN YEŞİLİNE DOKUNDURTMAM

Biz halkımızın hakkını gasp etmeye müsaade etmeyiz. Hilton’un yanında yeşil alan vardır büyüktür. Sahipleri bu yeşil alanı Hilton’a eklemek istediler. Şişli Belediyesi’ne müracaat ettiler. Belediye başkanım böyle bir şey var dedi. Dedim ki asla müsaade etmeyeceksin. Yeşil alana dokundurtmayız. İşte ben burayı düşünerek satın aldım, bilmem ne yaptım. Bize mi sordun kardeşim? Bu yeşil alan. Biz buna müsaade etmeyiz.

SENİN ÇORAK ARAZİNE FİDAN DİKECEĞİZ

Bizim iktidar olarak 2 milyar 800 milyon fidan ve ağaçtan bahsediyorum, çıkıyor hesap yapmış kendi kendine. Ağaç değil be, fidan fidan. O fidanlar yetişecek. Senin de çorak olan arazine dikeceğiz. Bunlara fidan nedir diye sorsan ağaç derler.

"İSTEMEZÜK"

Mevcut Atatürk Havalimanı’nın da belli bir kısmı küçük bir havalimanı olarak kalacak, büyük bir kısmını da orman alanı haline getireceğiz dedik. Bir park, bir orman. Yahu buna rağmen istemezük, istemezük.

PLEBİSİT YAPARIZ

Tamam o zaman plebisit yaparız. Bunun neticesinde ne çıkıyorsa o. Bununla ilgili olarak yarın zaten, genişletilmiş il başkanları toplantımızda belediye başkanım da burada olacak. Kendilerine talimatı vereceğiz. Tabi burada yürüyen bir idari mahkeme var. Bunun da neticesini görelim istiyoruz. Takip edeceğiz.

MAHKEMEYE TEPKİ

İdari mahkeme bunu, bu gezi parkı olaylarının patlak verdiği o akşam açıklaması manidardır. Yürütmenin savunmasını verinceye kadar, yürütmenin durdurulmasına diye bir kararın verilmesi de manidardır.

Bir defa ortada ne var? İhalesi yapılmış bir proje mi var? Ne yapılacağı belli olan bir şey mi var? Yok. Size biri bir yazı yazıyor. Nasıl böyle bir karar verirsiniz? Böyle bir adım atılır, diyelim ki ihale yapılır. Yürütmeyi durdurma verirsiniz. Hiçbir şey yokken bunun kararını veriyorsunuz. Bu düşündürücüdür.

SANATÇILARA BASKI

Dün akşam bazı sanatçılar geldi. Bazı sanatçılar daha gelecekti. Çok ilginç şeyler söylediler üzüldüm. Ulusal ve uluslararası bu sanatçılarımıza baskı yapılıyor. Eğer oraya gidecek olursanız bütün anlaşmalarınızı iptal ederiz. Reklam vermeyiz, yayın politikalarınızı gözden geçirin. Hani demokrattınız, özgürlükçüydünüz? Nasıl oluyor bu iş?

HESABI SANDIKTA GÖRSÜN

Şehirlerde terör estirenlere eyvallah etmeyeceğiz. Kimin hesabı varsa gelsin 7 ay sonra sandıkta görsün. Sokakta hesap görme devmi tamamen kapanmıştır Milleti sindirme dönemi, korkutma kapanmıştır.

Benim belediye başkanıma diyor ki siz işçileri zorla dışarı döktünüz. Yahu Pazar günü zaten tatil. Oraya gelen bir işçiye kim karışabilir? Bizi buraya getiren millettir. Millet dur derse dururuz, kal derse kalırız. Başka da hiç kimsenin dayatmasına kulak asmayız.

Gezi parkındaki kardeşlerime sesleniyorum. Burada samimi olarak talebinizi ortaya koydunuz. Orada illegal örgütlerin uzantıları var. Bunların oynuna gelmeyin bu işgale siz aracı olmayın. Siz aradan çekilin bizi örgütlerle karşı karşıya bınakın biz onların hakkından geliriz.

Çünkü bu gezi parkı milletindir, kimse orada işgalde bulunamaz. Sabrımızın sonuna geldik. Ben uyarımı son bir defa yapıyorum anneler babalar lütfen yavrularımıza sahip çıkın. Yavrularımız oradan çekilsinler. Aksi takdirde daha fazla bekleyemeyiz. Gezi Parkı İstanbullu'nun tüm milletindir."

Via: netgazete.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ToFFg$3Az

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply