Diktátore! Ukázaly Putinovi prsa, skončí jako Pussy Riot?

Aktivistky hnutí Femen, k jejichž hlavní protestní "bojové taktice" patří odhalování poprsí a rázné, šťavnaté slogany, rozšiřují postupně své aktivity z domovské Ukrajiny do dalších částí Evropy. Své vnady čerstvě ukázaly ruskému prezidentovi Putinovi a německé kancléřce Merkelové na průmyslovém veletrhu v Hannoveru.

Někteří ruští novináři v této souvislosti připomínají Pussy Riot a pohrávají si s myšlenkou, zda by obnažené sličné dámy z výstavy mohly také skončit ve vězení, třebaže ne v pracovním táboře jako loni dvě aktivistky Pussy Riot (lze přeložit jako "Kundí virvál", "Kundí kraválistky" a tak podobně) v  Moskvě.

K incidentu v Hannoveru došlo 8. března době, když Vladimír Putin a jeho hostitelka Angela Merkelová procházeli expozicemi Hannoverského veletrhu. V jednu chvíli se k nim vrhlo pět mladých žen "nahoře bez", jedna se dostala až do těsné blízkosti pána Kremlu. Aktivistky křičely "Fuck Dictator!" a jiná, zčásti vulgární hesla v angličtině a ruštině.

 

Ochranka je nekompromisně od Putina a Merkelové odtáhla. S nejaktivnější, zmítající se femenkou jeden z bodyguardů upadl na zem. Moskevský list "Kommersant" připomíná, že sextremistky by mohly tvrdě narazit, protože podle německé legislativy by mohly být odsouzeny až na pět let do vězení.

To by bylo více, než jaký trest - dva roky v pracovním táboře - dostaly dvě radikální umělkyně z Pussy Riot za své skandální vystoupení (punková modlitba) v únoru 2012 v chrámu Krista Spasitele v Moskvě, dodává Kommersant.

Současně opět upozornil na to, že velká část světa sice odsoudila verdikt nad členkami Pussy Riot jako nepřiměřeně tvrdý a skandální, ale faktem je, že řada západních zemí může podle svých zákonů soudit podobné delikty stejně tvrdě, či ještě tvrději. 

Kommersant se odvolává na paragraf číslo 103 trestního zákoníku Spolkové republiky o urážce orgánů a zástupců cizích zemí. Jde mimo jiné o zahraniční hlavy států, které se úředně zdržují v zemi (Německu). 

Trestní rámec je v takových případech široký. Od pokuty a vězení v délce až tří let po pětiletý verdikt vězení v případě "pomlouvačné urážky".

Dodejme, že za urážku neúředníka, normálního smrtelníka, hrozí v Německu podle paragrafu 185 jako nejvyšší trest pokuta a pobyt za mřížemi v délce až dvou let.

Akci aktivistek Femen v Hannoveru vyšetřuje tamní prokuratura. Jde o tři Němky, jedna z nich je rodilá Ruska, a dvě Ukrajinky ve věku 19 až 33 let. Po pětihodinovém výslechu je policie propustila, přičemž Ukrajinky musely složit kauci. Ženy jsou vyšetřovány kvůli urážce orgánů a zástupců cizích států, řekla mluvčí policejního ředitelství v Hannoveru.

Putin reagoval na akci dam "nahoře bez" s úsměvem a spíše pobaveně, jak je vidět i na dostupných filmových záznamech. Akce se mu "líbila", prohlásil poté. Podat na polonahé dámy trestní oznámení nehodlá. Jeho mluvčí nicméně později vyzval německou justici, aby demonstrantky potrestala. Podle dosavadních vyjádření příslušných orgánů to  zatím vypadá, že majitelky obnažených ňader vyváznou pouze s pokutou.

Aktivistky Femen hodnotí svou akci v Hannoveru jako úspěch. Pětadvacetiletá Alexandra Ševčenková, která měla na těle už zmíněný nápis "Fuck Dictator", prohlašuje, že protest se vyplatil a že Putin poselství pochopil.

Tato Ukrajinka, která žije od letošního ledna v Berlíně, uvedla, že akce byla namířena i proti kancléřce Merkelové, jež se prý chová k diktátorům jako k přátelům a třese si rukou s lidmi, jako je Putin. "Angela Merkelová také není žádná světice. Mohla jsem mít také zbraň. Nikdo mě před akcí nekontroloval," dodala Ukrajinka. Poukázala tím prý na mezery, které německý systém bezpečnosti má.

Ševčenková se usadila v Německu, protože tam chce založit další odnož protestního hnutí ukrajinských žen Femen. Němci se tak mohou těšit, že vnadná poprsí dobře rostlých mladic z Femen uvidí doma také v budoucnosti.

Via: tyden.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~fx1ZT$2dK

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply