Działaczki Femen upokorzone na Białorusi. Szef KGB: Ordynarna …

- Dokonuje się ordynarna prowokacja, której charakter i cel należy wyjaśnić - powiedział szef KGB Wadim Zajcau, zapytany o incydent przez dziennikarzy.

Zajcau apewnił, że jego ludzie działaczek ruchu "nie dotykali". Dodał, że mogą one opowiadać, co im się podoba, ale podawana przez nie wersja wypadków jest "ich wymysłem".

Rzecznik MSW Białorusi Kanstancin Szalkiewicz powiedział, że resort sprawdza, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa wobec działaczek.

Jak zaznaczył, ani one same, ani ambasada Ukrainy w Mińsku nie złożyły zawiadomienia o przestępstwie. - Zastrzeżeń do funkcjonariuszy milicji nie zgłaszały - zaznaczył.

Źródło: Belsat

W poniedziałek rano trzy działaczki organizacji Femen przeprowadziły przed gmachem KGB w Mińsku akcję solidarności z opozycją w rocznicę zdławienia protestu po wyborach z 19 grudnia 2010 roku. Rozebrały się od pasa w górę i rozwinęły plakaty z napisem "Wolność więźniom politycznym" oraz "Niech żyje Białoruś". Australijską operatorkę grupy, Kitty Green, zatrzymano na kilka godzin, a działaczkom udało się uciec.

CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ ZDJĘCIA Z HAPPENINGU NA BIAŁORUSI

W poniedziałek wieczorem stracono z nimi jednak łączność telefoniczną. Następnego dnia inna działaczka Femenu poinformowała, powołując się na relację jednej z nich, że dziewczyny zostały zatrzymane przez milicję i KGB na dworcu kolejowym w Mińsku, i że wywieziono je do lasu. Tam "oblano je olejem (prawdopodobnie napędowym - red.), zmuszano, by się rozbierały, grożono podpaleniem, grożono nożem, którym potem obcinano im włosy". - Wszystko to funkcjonariusze KGB nagrywali kamerą wideo. Następnie zostały one porzucone nago w lesie, bez dokumentów - napisała koleżanka uczestniczek akcji.

Działaczki dotarły - według tej samej relacji - do wsi Bieki, 1,5 km od ukraińskiej granicy i zwróciły się o pomoc do mieszkańców. Jak piszą białoruskie media, w nocy z wtorku na środę wróciły na Ukrainę.

POZOSTAŁE AKCJE FEMEN:

* FEMEN w Polsce. Piękne Ukrainki przeciwko Euro 2012
* Protest nagich działaczek FEMEN. '20 lat podległości Ukrainy'
* Nagie działaczki FEMEN zakpiły z policji. 'Brudna walka dwóch band'
* FEMEN protestuje przeciwko eksmisji studentów na czas Euro 2012. Nago (GALERIA)
* Kolejny happening FEMEN. Półnaga kobieta w ciąży próbowała sprzedać dziecko (GALERIA)
* 'Femen' wspiera białoruską opozycję. 'NATO powinno zbombardować Łukaszenkę' (ZDJĘCIA)
* Działaczki 'Femen' znów nago. Tym razem na kartach kalendarza (GALERIA)
* Euro 2012 to będzie święto prostytucji. Działaczki 'Femen' mówią zdecydowane 'nie'

Open all references in tabs: [1 - 9]

Via: gazetawroclawska.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~TW54j$MW

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply