Evropanky z Femenu propuštěny z vězení, Tunisanka nikoliv

„Verdikt byl vydán. Jsou to čtyři měsíce a jeden den podmíněně. Vyjdou na svobodu za několik hodin," řekl ještě o středečním večeru obhájce Evropanek po vynesení nového verdiktu. Podle advokátů měly aktivistky „obrovské štěstí", že takto vyvázly.

Těsně před půlnocí pak z bran věznice skutečně vyjel mikrobus s dvěma Francouzkami a jednou Němkou, aby je odvezl k vyřízení posledních formalit na ministerstvo vnitra. Odtud aktivistky odjely přímo na mezinárodní letiště, odkud mají dnes ráno odletět do Evropy.

„Lituji, co jsem udělala, a omlouvám se, řekla před soudcem Josephine Markmannová. "Nechtěli jsme až tak šokovat Tunisany a rozhodně se ničeho takového znovu nedopustíme," slíbila Pauline Hillierová podle agentury AFP.

Prvoinstanční soud poslal 12. června aktivistky na čtyři měsíce a jeden den do vězení za neslušné chování. V duchu hnutí, tedy do pasu nahé, totiž koncem května podpořily uvězněnou tuniskou členku Femenu.

Zmírnění přísného trestu by podle agentury Reuters mělo uklidnit hněv Evropské unie jako hlavního hospodářského partnera severoafrické země.

Tunisanka zůstala ve vězení

Tuniská aktivistka Femenu Amína Tajlúrová zůstává ve vězení. Nevládní organizace na Západě i laická opozice v zemi považují její případ za příklad potlačování svobody projevu za vlády, nastolené po „arabském jaru".

Proti stále širšímu uplatňování islámských pravidel ve společnosti za nové vlády Tajlúrová protestovala tím, že zveřejnila na internetu své snímky, na kterých byla do půl těla nahá a trup měla popsaný protivládními hesly. Následně byla obviněna z nelegálního držení spreje se slzným plynem a také by ještě mohla být obžalována i ze znesvěcení hřbitova, protože byla zadržena, když na zeď kajruvánského hřbitova psala slovo Femen. Za to jí hrozí až dvouleté vězení. Ve vazbě je od 19. května.

Via: denik.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~qXLuO$3Oj

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply