Femen, Aczmendi PİAR farkı

Evet, femen kızları ülkemizde de erkeklere karşı bedenlerini bir silah olarak kullanmışlardır. Kullanmışlardır da Aczmendiler ile piar farkları nedir?

Femen, Ukraynalı sözde feminist kadın eylemciler… Femen’i anlamaya çalışıyorum gözlerim açık… 

 

Güya erkeklere karşı bedenlerini silah olarak kullanıyorlarmış… Aptal hiç değillermiş… Onları anlayanlar akıllı insanlarmış ve onların hissettiklerini duyuyorlarmış aptal olanlar ise eleştiriyormuş… Eylemlerini seks turizmine ve kadına şiddete hayır demek için yapıyorlarmış… Mış mış mış…

 

Davos’ta, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yakunaviç “Ukrayna’yı hayata geçirmek için, kestane ağaçlarının çiçek vermeye ve Kyiv ile Ukraynalı kadınların soyunmaya başladığı zaman gözlerinizi açmanız yeterli. Bu güzelliği görmek büyüleyici” demiş bunun üzerine Femen kızları Davos’ta Yakunaviç’i protesto etmek için kendilerine has eylemlerini yapmışlardı. 

 

Femen kızlarının bu eyleminden ancak ben şunu çıkarım “ayıp ettin başkan biz yaz değil kış buz demeden de soyunuruz yeter ki ülkemiz hayata geçsin… 

 

Femen kızları 14 Şubatta da Rusya’nın doğal gaz tekelciliğini de protesto etmişti. 

 

Bir hafta önce gazetelerimiz Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in yüksek fiyatından dolayı Rusya’dan aldıkları gazın miktarını birkaç yıl içinde kademeli olarak azaltmayı planladıklarını söylediğini yazmıştı…

 

İstanbul’daki eylemlerini de kendi adlarıyla aynı, bir iç çamaşırı firmasının sponsorluğuyla yaptılar. Otel odalarında eylemlerine hazırlanırken kulis arkası manken, oyuncu hazırlığından farksız değillerdi. 

İç çamaşırı firmaları kendi tanıtımlarında güzel vücutlu mankenleri kullanır. Femen kızları da mankenden farksız değiller. Hatta meslekleri mankenlik… Şimdiye kadar ki eylemlerinde içlerinde orantısız, göbekli, koca popolu kadınları hiç görmedik.  Gerçi vatan gazetesinden Pınar Tarcan’a vermiş oldukları söyleşide içlerinden biri küçük memeli olduğu için hayıflanıyordu ama yine de manken ölçülerine sahipti. 

 

Aynı gazeteye verdikleri fotoğrafta söyleşi veren aktivistler olarak değil sanki Havai’de poz veren manken ve film yıldızı gibiydiler.

Basın açıklamalarını da bir AVM de o iç çamaşırı firmasının önünde yapmışlardı. İstanbul’da hiçbir kadın örgütüyle de iletişime geçmemişler. Bir mersedesten inip Ayasofya’da soyunmuş, gösteriden ziyade reklâm yapıp gitmişlerdir. 

 

Hem Ukrayna devlet başkanı hem de İstanbul’daki bu iç çamaşırı firması 8 Mart dünya kadınlar gününde Femen kızlarıyla oldukça etkin bir piar çalışması yapmıştır. Ukrayna artık erkek popülâsyonun çok olduğu ülkemizden oldukça bol turist çekebilir. Üstelik hatırlarsanız önceden de Karadeniz tarafından bir tecrübemiz de var.  

 

Evet, femen kızları ülkemizde de erkeklere karşı bedenlerini bir silah olarak kullanmışlardır.  Kullanmışlardır da Aczmendiler ile piar farkları nedir?

 

Bir zamanlar Neslihan Yargıcı denen modacı bir teyzemiz vardı. Hep karalar giyinirdi. Odasını bile siyaha boyamıştı. 

‘28 Şubata’ haftalar kala Aczmendiler ana haber bültenleriyle birlikte magazinleri de meşgul ediyordu. 

O aralar Neslihan Yargıcı’ya Aczmendilerin kıyafetlerini nasıl bulduğu sorulmuştu.  Program Reha Muhtar’ındı ve Aczmendi lideri Müslüm Gündüz ile Neslihan Yargıcı bir araya getirmişti.                                                                                                                           Neslihan Yargıcı bu kıyafetleri ile onları seksi bulmuştu. “Siyah giymeleri ve her yerlerini kapatmalarıyla gizem yaratıyorlar, açıkça insan içinde ne olduğunu merak ediyor” gibi laflar da etmişti.

 

Aczmendi kıyafetleri o zamana kadar kültürel alt yapımızda, günlük hayatımızda dindarlarda görmediğimiz post modern kıyafetler gibiydi. 

 

Çarşamba’da da böyle bir moda yoktu. 

 

Aczmendi kıyafeti tam da kıyafet balosu var cinsinden karşımıza çıkmıştı. 

 

O zamanlar caddelerimizde sokaklarımızda pek göremesek de televizyonlarda gördüğümüz Aczmendiler hangi modacıyla çalışmıştı?

Bilemiyoruz ama magazini, ana haber bültenlerini meşgul etmekle birlikte yaptıkları piar ‘postmodern darbenin’ ayak sesleriydi. Geçen gün yine gündüz haberlerinde boy gösterdiler. ‘Acaba yeni bir piar hazırlığındalar mı’ diye de insanın sorası geliyor.  Sizce? 

 

Hacer Aydın – Haber7
aceraydin@hotmail.com 

Via: bulancakhaber.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~H0AmB$nc

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply