Femen aktivistleri Papa’ya da seçime de karşı

Ani bir kararla istifa eden Papa 16. Benedikt'i geçtiğimiz günlerde protesto eden Ukraynalı aktivist grup Femen, bu kez Papa seçimini protesto etti.

Grup üyeleri, Vatikan'daki St Peter meydanında aniden ortaya çıkıp, papalık seçimini protesto etti. Yarı çıplak grup üyelerini polis karga tulumba meydanın dışına götürdü.

Femen, Papanın istifasını kutlamıştı

Femen aktivistleri, Papa Benedikt'in istifasının ardından da benzer bir protesto gerçekleştirmiş ve Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde 'üstsüz' bir eylem düzenlemişlerdi. Eylemi gerçekleştiren 6 kadın, kilisenin eşcinsel evliliklere karşı bakış açısının artık değişmesini talep etmişti.

İlk turda papa seçilemedi

Geçen ay sürpriz bir kararla istifa eden Papa 16'ncı Benedikt'in halefini belirlemek için bugün yapılan ilk seçimde ise sonuç çıkmadı ve Sistina Şapeli'nin bacasından siyah duman yükseldi.

80 yaşın altındaki 115 kardinal, sabah düzenlenen özel ayinden sonra Sistine Şapeli'nde toplandı. Yapılan oylamada 3'te 2 çoğunluğu her hangi bir aday alamadığı için yakılan oy pusulaları yeni papanın seçilemediğini dış dünyaya duyurmuş oldu.

Yarından itibaren, adaylardan biri 77 oya yani üçte iki çoğunluğa ulaşıncaya kadar her gün ikisi öğleden önce, ikisi de öğleden sonra toplam dört oylama daha yapılacak.

Bacadan yükselecek beyaz duman, dünyadaki yaklaşık bir milyar 200 milyon Katolik'e yeni ruhani liderlerinin seçildiğini müjdeleyecek.

2005'teki papalık seçimi iki gün sürmüştü. Ancak gözlemciler, henüz hiçbir adayın belirgin bir şekilde öne çıkmaması nedeniyle bu kez oylamanın daha uzun sürebileceğine dikkat çekiyor.

İtalyan basınına sızdığı iddia edilen bilgilere göre kardinaller ikiye bölünmüş durumda.

Via: skyturk360.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Ai0cD$2PM

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply