Femen kızları yanıyordu

Femen’den ilham alan yeni pullara tutucu çevrelerden tepkiler yağarken, Femen’in Paris bürosunda önceki gün yangın çıktı. Hürriyet’e konuşan Femen’in kurucularından Alexandra Şevçenko, yangının kaynağını bilmediklerini ancak açık olan pencerenin önünden başladığını açıkladı. Polis raporunu beklediklerini belirten Şevçenko, “Yangın esnasında içeride üyemiz olan iki kadın uyuyordu. Ölümden saniyelerle kurtuldular. Eğer bu bir saldırı ise resmen cinayet girişimi” dedi. Şevçenko, Fransa ve Avrupa’da gelişmeye başlayan ırkçılık ve milliyetçiliğin ciddi bir tehdit olduğunu söyledi. Şevçenko, Femen olarak Inna Şevçuk’un Fransız devriminin sembolü Marianne’in yüzüne ilham olmasından büyük mutluluk duyduklarını da dile getirdi.

Tehditler yıldırmayacak

İki yıl önce 8 Mart eylemleri için Türkiye’ye gittiğini de anlatan Anna Şevçenko, “Bu tür tehditler bizi yıldırmayacak. Kiliselere, dini despotizme, politik kurumlara, tutuculara karşı eylem yaptığımız için sürekli tehdit alıyoruz. Mücadeleye devam. Bütün dünyada kadın mücadelesini sürdürmek istiyoruz. Özgürlük istiyoruz, Arap, Türk, Ukraynalı herkes için aynı özgürlüğü arzu ediyoruz” dedi.

Via: hurriyet.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~iH46T$3ip

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply