Femen üyeleri Paris’te aklandı

Femen üyesi 9 kadın, Papa 16. Benedikt'in gidişini kutlamak için 12 Ocak 2013’te Paris’in en çok fazla turist çeken mekanlarından Notre Dame Kilisesi’ne girerek, çıplak vücutlarına "Başka Papa yok, bye bye Benedikt" yazarak aksyon yapmıştı. Kilise yönetimi de  emniyet görevlilerinin müdahalesi üzerine Kilise'deki çana sarılarak direnen Femen üyelerinin çana ve Kilise içindeki diğer eşyalara zarar verdiği idda edilmesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Olayla alakalı davanın gün içerisinde görülmüş olan karar duruşmasında mahkeme, suçun oluşması için yeterli unsurların bulunmadığına ve kadınların beraatına karar verdi. Bununla beraber  Femen üyelerine " kaba kuvvet uygulamaktan" suçlu mevcut bulunan üç emniyet görevlisi 300 ile 1.00 euro arasında farklılıkları bulunan para cezasına çarptırıldı. Savcılık, Femen üyesi 9 bayanın 1.500 euro para cezasına çarptırılmasını talep etmişti .

'DEVAM EDECEĞİZ'
Paris Adliyesi’ndeki yargılamanın peşinden açıklama yapan Femen üyeleri "Laik bir ülke olan Fransa’da sokakta dini sembolleri gördüğümüz sürece eylemlerimize devam edeceğiz" dediler.

'BU KADINLAR SAVAŞ İSTİYOR'
Karar üzerine açıklama yapan muhafazakar Hristiyan Demokrat Parti lideri Chrsitine Boutin, "Bu bayanlar savaş istiyor. Bizi provoke etmek istiyorlar. Notre Dame bütün Fransa tarihi, bütün Fransızlar demek. Mahkeme kararı karşısında Flaş şok oldum. Dine hakaret hangi din için olursa olsun, onay görmez . Ülkemiz için endişeliyim" diye belirtti . Şayet anayasasında laiklik ilkesi bulunan Fransa’da 'dine hakaret' suç itiraf edilmiyor.

Rusya, Ukrayna ve peşinden bütün Avrupa’da çiçekli taçları ve çıplak vücutlarına yazdıkları sloganlarla, dünyayı Flaş şok eden bir yöntemle feminist mücadele veren Femen'in lideri İnna Shevchenko, Paris’e siyasi sığınmacı olarak geldikten akabinde Paris’teki eylemler de arttı.

 

Via: arcaajans.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~A2ega$5Mc

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply