‘FEMEN’den Fenerbahçe protestosu!

Fenerbahçe'nin dün Shakhtar ile oynadığı Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında dikkat çeken bir reklam  yer aldı.

Prezervatif üreticisi Durex firmasının maç sırasında yayınlanan reklamı büyük tepki topladı.

Reklamda, "Ukrayna'da yanınızdayız!" ifadelerinin yer alaması ırkçı ve cinsiyetçi olarak yorumlandı.

Durex'in reklam sloganına sert tepki gösteren feminist FEMEN grubu, bir açıklama yayınlayarak firmayı kınadı.

İşte FEMEN'in yaptığı açıklama:

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Dün gece Ukrayna'daki seks turizmiyle ilgili rezil bir reklam Türkiyeli futbol izleyicilerinin televizyon ekranlarında boy gösterdi.

Prezervatif markası Durex, Türkiye takımı Fenerbahçe ve Ukrayna takımı Shakhtar Donetsk'in dün yayınlanan maçında şöyle bir reklam geçti: "Ukrayna'da Yanınızdayız. -Durex."

Kadınların "eş" ya da "fahişe" olmaya zorlandığı cinsiyet rollerinin hala çok yaygın olduğu yoksul ve istikrarsızlaştırılmış Ukrayna'ya seks turizmi için istatistiksel olarak en çok giden ülkelerden birinin Türkiye olması, bu kadar büyük bir tanıtımdan sonra hiç de garip durmuyor.

Ukrayna'daki seks turizmine karşı uzun bir mücadele yürüten FEMEN, Türkiyeli tüm destekçilerini bu cinsiyetçi reklamı kınamaya çağırıyor. Ukrayna'daki seks turizmi, ekonomik ve sosyal açıdan zayıf milyonlarca kadını mahveden ve varlıklı erkeklerin ceplerini şişiren canavar bir endüstridir. Ukrayna'da da tüm Doğu Avrupa'da olduğu gibi seks turizmi politikacılar ve şirketler tarafından yayılan, erkeklerin kadınları "sahiplendiği," zevk ya da zenginleşme amaçlı kullandıkları ölümcül bir hastalıktır.

FEMEN, milyonlarca kızın ve kadının haysiyetli ve seçme imkanlarının olduğu bir hayatı yaşama şanslarını yok eden bu cinsiyetçi propagandaya karşı çıkmaya çağırıyor! Durex'in sadece Ukraynalı kadınları değil tüm kadınlık tanımını aşağılayan bu reklamından tiksinti duyuyoruz.

Ukrayna bir genelev değildir!

Via: fotospor.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Fcz2U$6Ef

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply