Femen’den maden ocakları protestosu

Femen’den maden ocakları protestosu

Her yıl Temmuz’un ilk haftası İsveç’in Gotland Adası’nda düzenlenen “Politikacılar Haftası” yoğun ve değişik protesto biçimlerine sahne oluyor.
Femen Grubuna mensup 4 kadın Başbakan Fredrik Reinfeldt’in konuşması sırasında İsveç’in maden politikasını protesto etmek için bir protesto gösterisi yaptı.
Vücutlarına “Ojnare Rebel” yazan kadınlar İngilizce “Maden kazalarına son” sloganlarını attılar. Biri Fransız, bir İsveçli ve diğer ikisi de İspanyol olan kadınlara İsveç Güvenlik Polisi (Sepo) elemanları müdahale ederek göz altına aldı. Kadınlardan üçü hala gözaltında tutulurken dün gece saatlerde serbest bırakılan İsveçli Femen aktvist Jenny Wenhammar, Gotland Adası’nda Ojnare ormanlarında  maden ocakları açılması nedeniyle yaşanan çevre katliamına dikkat çekmek ve İsveç Hükümeti’nin maden politikasını protesto etmek için eylem yaptıklarını söyledi.

OJNARE ORMANLARI: İSVEÇ’İN GEZİSİ
Gotland Adası’ndaki Ojnare ormanlarında doğa katliamına karşı büyük eylemler yapılmıştı. Çevre aktistlerive yöre halkı ormanları işgal ederek ve Nordmark adlı tekelin makinalarının çalışmasını engelleyerek ağaçların kesimini durdurmuşlardı.
Hükümetin çevre yasalarında değişiklikler yaparak İsveç’in kaynaklarını uluslararası maden tekellerinin sömürüsüne açtığına dikkat çeken Wenhammar, “bilim insanlarının ve bir devlet kuruluşu olan Doğayı Koruma Kurumu’nun Gotland Adası’nda maden ocakları açılmasının ve kireç çıkarılmasının uygun olmadığını belirtmelerine rağmen Şirketlerin etkisindeki uzmanlar mahkemelerde tersi yönde beyanda bulundular” diyor.

SAMİLER DE PROTESTO EDİYOR
İsveç’in kuzeyinde yaşayan Sami Halkı da topraklarında maden ocakları açılmasını protesto etmek için sürdürdüğü mücadeleyi “Politikacılar Haftası” nedeniyle Gotland Adası’na taşıdı. Pazar gününden beri  etkinliklerin yapıldığı alanda kurdukları geleneksel çadırları içinde değişik faaliyet sürdüren Samiler, politikacıların düzenledikleri konferanslara da giderek topraklarında maden ocakları açılmasına son verilmesini talep ediyorlar. (Stockholm/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net

Eklenme tarihi: 2014-07-04 11:22:37

Via: evrensel.net


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~08Hng$5DZ

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply