FEMEN’e ‘diktatöre’ tepki gözaltısı

Çıplak protestolu eylemleriyle tanınan Ukraynalı kadın hakları örgütü FEMEN, Belarus'un başkenti Minsk'te benzer bir gösteri gerçekleştirince sert bir müdahaleyle karşılaştı.

FEMEN üyesi üç kadın geçtiğimiz pazartesi günü Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko'nun siyasi mahkumlara karşı sert tutumunu eleştirmek için başkent Minsk'te bir gösteri yaptı.

Çıplak gösteride "Siyasi mahkumlara özgürlük" pankartları taşıyan üç kadın eylemciye, Belarus istihbarat örgütü KGB müdahale etti.

FEMEN'den yapılan açıklamada KGB'nin üç üyelerini kaçırarak işkence ve cinsel tacizde bulunduktan sonra ormanlık bir alana bıraktığı belirtildi.

Açıklamada, gözleri bağlanarak kaçırılan eylemcilerin başkent Minsk'e 320 kilometre uzaklıkta ormanlık bir alana götürülerek üzerlerine gaz dökülüp, yakmakla tehdit edildikleri ifade edildi.

Bıçakla saçları kesilen kadın eylemciler maruz kaldıkları işkencenin görüntülerinin de KGB tarafından videoya çekildiğini belirtti.

Ajanların kendilerini soyunmaya zorladıklarını iddia eden Oleksandro Şevçenko “Saçlarımıza yeşil renkte birşey sıkıp, bıçakla kestiler. Hayatımın en korkunç anıydı” diye konuştu.

Belarus KGB’si iddia ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

FEMEN'İN EYLEMLERİ

FEMEN ilk kez 2008 yılında ortaya çıktılar... Ukrayna'da Bağımsızlık Meydanı'nda kendilerini çamura bulayıp "kirli politikaları" protesto ettiler... Sonra her yerdeydiler... Kyiv'de seks turizmini, en son olarak da yeni erkek egemen hükümeti protesto ettiler. Nerede bir haksızlık, nerede bir istismar etme, nerede bir kadın düşmanlığı davası varsa, onlar oradaydılar...

PROTESTO GÖSTERDİLERİNDE 32 KİŞİ GÖZALTINDA

Belarus'ta Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun dördüncü kez aynı göreve seçilmesinin yıl dönümünde protesto gösterileri düzenlendi.Polisin, dün akşam başkent Minsk'te, geçen yılki protestoların yapıldığı yerde düzenlenen gösteride 32 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Gözaltına alınanların yasa dışı gösterilere iştirak ve holiganizm suçlamasıyla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Belarus'ta 1995'ten beri iktidarda olan Lukaşenko geçen yıl bir kez daha devlet başkanlığına seçilmiş, on binlerce kişi seçim sonuçlarını protesto etmişti. Polis, aralarında muhalefetin devlet başkanı adaylarının da bulunduğu yüzlerce kişiyi gözaltına almıştı.

ANAHTAR KELİMELER

Via: kazete.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Zi0bD$Lo

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply