Femen’e ‘hemen’ müdahale

KADINA  yönelik şiddete dikkat çekmek için dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları çıplak eylemlerle adını duyuran Ukraynalı grup Femen Türkiye’deki eylemlerini Ayasofya Camii önünde yaptı. Eylemde gurubun soyunması üzerine sivil kadın polisler müdahale ederek eylemcileri gözaltına aldı.

Kadın polislerinin müdahalesine direnen Femen üyeleri, erkek polislerin desteğiyle araçlara bindirildi. Bornoz verilen Femen grubu üyeleri; İana Zhdanova, Shevchenko Oleksandra, Inna Shevhenko ve Tetiana Zatserkovna, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Bu sırada görevli amir ile Femen arasında şu ilginç dialog yaşandı.

Amir: Amacınız Nedir?

Femen: Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek.

Amir: Keşke haber verseydiniz, kargaşa olmazdı.

Femen: Bu eylemler Avrupa’da suç değil.

Amir: Fakat, Türkiye’de suç. Direndiğiniz için yerlerde süründünüz, görüyorsunuz.

Femen: Bir çok ülkede protesto gösterisi yaptık. Bize en kibar davranan ülke Türkiye oldu. Sınırdışı edilmeleri bekleniyor

İşlemlerinin ardından sınır dışı edilmeleri beklenen Femen grubuna, İstanbul eylemi öncesi dünyanın farklı ülkelerinden 5-10 Euro gibi bağışlar geldi. Toplanan yardımlarla eylemlerini gerçekleştiren Femen, eylem yapacağı ülkede kendisine bir de avukat tutuyor. BÜNYAMİN DEMİRKAN

Via: stargazete.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~y238D$hJ

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply