Femen’i aratmayan protesto

Fethiye’de protestolarıyla ünlü Femen grubuna aratmayacak eylem yapıldı. Kadınların hedefinde AKP ve Başbakan’ın kadına bakışı vardı.

Fethiye’de kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü kapsamında Fethiye Belediyesi Kadın Meclisi tarafından Perşembe günü başlatılan 4 günlük imza kampanyasında 8 bin imza toplandı. Toplanılan imzalar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilecek. İlginç protestoların yer aldığı etkinlikte ise AKP iktidarı ve Başbakan kadınların hedefindeydi. Onlar sustu pankartlar konuştu.

FEMEN'İ ARATMADILAR

Kadınlar  başlarına siyah duvak takıp ellerinde “Kadın Dine Alet Olmasın, Çocuk Gelinlere Hayır, Kolaysa Üçüncüyü Sen Doğur, Benim Bedenim Benim Kararım, Şiddete Hayır, İstediğim Zaman İstediğim Kadar Doğururum, Bizimde Aklımız var” yazan dövizlerle çocuk gelin olaylarını da protesto ettiler.

Fethiye Belediye Kadın Meclisi Başkanı Kader Şarlak yaptığı açıklamada, “Çocukluk döneminden başlayarak kadınlara önce babaları, daha sonra erkek kardeşleri sonra ise sevgilileri ve birlikte oldukları kişiler ile daha sonra da eşleri tarafından çeşitli şekillerde şiddet uygulanmaktadır. 8 bine yakın imza topladık. Toplanan bu imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisine göndereceğiz. Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan haksız tahrik indirimleri derhal kaldırılmalıdır. Biz Kadın Meclisi olarak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadınların yaşam haklarının bir an önce garanti altına alınması için başta devlet kurumları olmak üzere tüm üniversite ve eğitim kurumları, basın yayın organları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde ciddi ve kapsamlı bir şekilde eylem planı hazırlaması, gerekli tüm adımların hızla atılması ve fiili olarak yaşama geçirilmesini istiyoruz. Bunun yanında bizler şuanda başımıza taktığımız siyah duvağı asla takmak istemiyoruz ve çocuk gelinlere hayır diyoruz” dedi.

Murat Sökdü

Odatv.com

 

Via: odatv.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ng8EB$4U0

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply