Femen’in çıplak isyanı sütyen kopunca başlamış!

Çıplak eylemleri ön plana çıkartılan Ukraynalı feminist grup Femen’in 300 üyesinden sadece 20’si protesto yöntemi olarak soyunmayı benimsiyor

İnsan ticaretini, Rusya’nın Ukrayna siyasetine müdahalelerini ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin aşırılıklarını vücutlarını sergileyerek protesto etmeleriyle akılları karıştıran Ukraynalı kadın örgütü Femen, kapılarını Fransız gazetesi Le Monde’a açtı. Gazete grubun çıplaklığı tercih etmesini sorgularken “Ataerkil gelenekler tarafından ezilmiş hemcinslerini uyandırmak istiyorlar” ifadesini kullandı. Femen üyelerinin toplandığı atölyenin sahibi ressam Oksana Chatcko “Çocukken çok dindardım. Devamlı ikonalar yapardım. Manastıra gitmek istedim, ailem izin vermedi. Felsefe okurken Marx’ı keşfettim. Sonra da Anna Hutsol’la tanıştım” diyor.

Hutsol, örgütü sadece kadınların üye olabileceği bir sivil toplum örgütü olarak hayal ettiğini anlatıyor. Ancak 2005’te yaşanan bir tesadüf eylemlerin tarzını bugünkü haline getirmiş. Öğrenci yurtlarına sıcak su sağlanmamasını protesto yürüyüşünde bir kadının üzerindeki sütyenin askılarının kopmasıyla Femen tarihinde ilk kez medyada geniş yer bulmuş. O tarihten sonra üyeler çıplak eylemin doğru bir yöntem olup olmadığını uzun uzun tartışıp dikkat çekmek için gerekirse bu yola başvurulması gerektiğine karar vermiş.

Yaşları 16-64 arasında değişiyor

Bugün Femen’de yaşları 16 ila 64 arasında değişen 300 üyeden sadece 20’si çıplak eylem yapıyor. Sasha Şevçenko işinden atıldığı için örgüte yapılan yardımlarla kirasını ödeyerek hayatta kalabiliyor. Oksana “Farkı yaratan çıplaklık değil, erkeklerin yönettiği bir toplumda kadınların kendilerini teşhir etmeleriyle karar vermeleri. Göğüslerimiz çıplak biçimde eylem yaparak vücutlarımızı sahip çıkıyoruz. Bu bir özgürleşme hareketi” diyor.

Milliyet


İzmir Evlilik Sitesi ... İzmir'in denizi kız, kızı deniz kokar. TIKLA kayıt ol...

Via: yerelgundem.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~C8Hng$ah

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply