Final öncesi konser ve çıplak protesto…


Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2012'de, İspanya ve İtalya arasındaki final maçı öncesinde taraftarlar, Elton John ve Queen'in AIDS ile mücadele konserinde hem doyasıya eğlendi hem de maçların stresini attı. Ukrayna'nın başkenti Kyiv'de Bağımsızlık Meydanı ve Hreşçatik Caddesi üzerinde kurulan taraftar bölgesinde gerçekleşen konserlere, 100 binin üzerinde kişinin katıldığı belirtildi. Konser başlamadan önce toplanan kalabalığa, Ukrayna'da AIDS'in hâlihazırdaki durumu ve yayılması içerikli bir video gösterildi.

3 BİN POLİSLE GÜVENLİK

Saat 20.00'de Elton John ile başlayan ve akabinde efsane İngiliz grubu Queen ile devam eden müzik ziyafeti, yaklaşık beş saat sürdü ve 1 Temmuz'un ilk saatlerinde bitti. İlk olarak sahneye Elton John çıktı. Konsere katılanlara hitaben kısa bir konuşma yapan ünlü İngiliz sanatçı Elton John, AIDS ile mücadeleye kayıtsız kalınmaması gerektiğini vurguladı. Sanatçı, sahneye fırlayan bir hayranı ile de kucaklaştı. Queen'in popüler şarkılarını ise oyuncu ve sanatçı Adam Lambert seslendirdi. Queen sahne aldığında ise dev ekranlarda gurubun efsanevi solisti Freddie Mercury'nin görüntüleri verildi. Konser esnasında taraftar bölgesinde güvenliği 3 bin kadar polis memuru sağladı.

İNSAN HAKLARI TEPKİSİ
Öte yandan çarpıcı protesto eylemleri ile bilinen kadın örgütü FEMEN üyeleri, Avrupa Kupası'nın düzenlendiği Ukrayna'nın başkenti Kyiv'de de boş durmadı. Femen üyesi kadınlar dün akşam İtalya ile İspanya arasında oynanan Avrupa Kupası final maçı öncesi, maçı da izleyen Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko'yu protesto etti. Final maçının oynanacağı stat önünde toplanan kadınlar yarı çıplak soyunarak Belarus'ta yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti. Başkan Lukashenko aleyhine slogan atan grup üyeleri, polise dirense de tutuklanmaktan kurtulamadı. Ellerindeki sopalarla polise vurmaya çalışan yarı çıplak göstericiler güçlükle gözaltına alındı. DIŞ HABERLER

Via: sabah.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ZerOW$1Jv

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply