ilk ‘üstsüz’ eylem

Vücutlarında “Göğüslerin Beslediği Devrim” yazılı örgütün üç Avrupalı kadın üyesi, başkent Tunus’taki Yüksek Mahkeme binasının önünde “Amina’ya Özgürlük” sloganları attı. Femen, daha önce üstsüz çektirdiği fotoğrafları nedeniyle kırbaç ve recm tehdidiyle karşı karşıya kalan 18 yaşındaki Tunuslu Amina Tyler’a destek için Avrupa’nın birçok kentinde eylemler düzenlemişti. İslamcıların giderek güçlendiği ülkede Femen eylemine çevredekilerin tepkisi ise sert oldu. Üç kadın, polisler tarafından yaka paça gözaltına alınırken yoldan geçen bazı Tunuslular eylemcileri dövmeye çalıştı. Arbede sırasında çektikleri fotoğrafları polise vermeyi reddeden altı Fransız ve Tunuslu gazeteci de gözaltına alındı.

AMİNA İÇİN KAMPANYA

Femen’in Facebook sayfasına mart ayında üstsüz fotoğraflarını koyarak muhafazakârları ayağa kaldıran Amina Tyler takma isimli genç kadın 19 Mayıs’ta
tutuklanmıştı.

Ailesini kendisini zorla eve kapatmakla ve dövmekle suçlayan Amina geçen ay evden kaçtı. Tutuksuz yargılanan ve hâlâ hapis tehdidiyle karşı karşıya olan Tunuslu genç kadın için dünya çapında “Amina’ya Özgürlük” adıyla kampanya başlatılmıştı.

Via: hurriyet.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~N239D$2tv

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply