Kadınlara sorduk: FEMEN üyesi olur musunuz?

Latince kadının kalça kemiği ve bütün dillerde kadın kelimesinin kökü anlam olarak birleşmiş ve FEMEN’e adını verdi. Ukrayna kökenli kadın örgütü 2008’de ilk çıplak eylemlerini yaptıklarında tüm dünyanın gözleri üzerlerine çevrildi. Çıplak eylemleri ile dikkatleri üzerine çeken FEMEN grubunun, Türkiye'deki eylemleri yalnızca 1 dakika sürebilmişti.

Femen aktivistlerinin yaptığı başlıca eylemler;

Versace Moda haftası sıfır beden protesto eylemi

Suudi Arabistan kadınların araç kullanamamasını protesto eylemi

 İstanbul kadına şiddeti kınama eylemi

Rusya seçimlere hile karıştırılmasını protesto eylemi

Ukarayna Fuhuşa son eylemi

Davos yoksullağa karşı tepki eylemi 

İŞTE SOKAKTAKİ VATANDAŞ FEMEN'E KATILMAK KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

İlgili videolar:

FEMEN'DEN SEÇİM EYLEMİ 

Ukrayna merkezli dünyaca ünlü Uluslararası Kadın Hakları Örgütü FEMEN, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki yıllarda oy kullandığı Burhaniye İlköğretim Okulu’nda soyunarak eylem yaptı. Vücutlarına slogan yazan iki FEMEN üyesi kadın yaka paça gözaltına alındı. 

FEMEN İSPANYA TWITTER YASAĞINA KARŞI SOYUNDU 

İspanyol FEMEN Türkiye'deki Twitter yasağına tepki gösterdi. FEMEN'ler vucuduna DNS sayıları ve Diren Twitter mesajı yazarak yasağı protesto etti. FEMEN'ler yasağın devam etmesi halinde ise eylemlerini artıracaklarını belirtti.

FEMEN'DEN TAKSİM GEZİ PARKI PROTESTOCULARINA DESTEK 

Dünya genelinde düzenledikleri protesto gösterileriyle tanınan Ukraynalı aktivist grubu FEMEN, Gezi Parkı göstericilerine destek verdi. FEMEN'in Fransa'daki şubesinin hazırladığı ve bir paylaşım sitesine yüklenen videoda vücutlarına ay-yıldız çizen ve "ÖZGÜR TÜRKİYE" yazan grup üyeleri, "Taksim Meydanı'ndaki ağaçları kestikleri gibi haklarınızı da kesip atamazlar" derken Türkiye'deki kadınlara da güçbirliği çağrısı yaptı.

TUBA ÜNSAL'DAN FEMEN ELEŞTİRİSİ 

Tuba Ünsal çıplak eylemleriyle tanınan Femen'i "Kadının haklarını savunmak için memeni göstermene gerek yok. Sen üstünde pankartla dolaştığında da ben anlıyorum.Sen teşhir ederek kadın bedenini rencide ediyorsun" diyerek eleştirdi.

MEMELİ MESTAN - FEMENİN GÜNLÜK YAŞANTISI

Open all references in tabs: [1 - 3]

Via: hurriyet.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~QPqRG$60u

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply