Mahkemeden sürpriz Femen kararı

Papa 16’ncı Benedikt'in ‘gidişini kutlamak için’ Paris’teki meşhur Notre Dame Kilisesi’ne girerek, çıplak eylem yapan dokuz Femen üyesi kadın aklandı. Mahkeme, kadın eylemcileri değil onlara müdahale eden güvenlik görevlilerini suçlu buldu.

 

Femen üyesi dokuz kadın, Papa 16. Benedikt'in gidişini kutlamak için 12 Ocak 2013’te Paris’in en çok turist çeken mekanlarından Notre Dame Kilisesi’ne girerek, çıplak vücutlarına "Başka Papa yok, bye bye Benedikt" yazarak eylem yapmıştı. Kilise yönetimi de güvenlik görevlilerinin müdahalesi üzerine Kilise'deki çana sarılarak direnen Femen üyelerinin çana ve Kilise içindeki diğer eşyalara zarar verdiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Olayla ilgili davanın bugün görülen karar duruşmasında mahkeme, suçun oluşması için yeterli unsurların bulunmadığına ve kadınların beraatına karar verdi. Bununla birlikte Femen üyelerine "şiddet uygulamaktan" suçlu bulunan üç güvenlik görevlisi 300 ile 1.00 euro arasında değişen para cezasına çarptırıldı. Savcılık, Femen üyesi dokuz kadının 1.500 euro para cezasına çarptırılmasını istemişti.

 

'DEVAM EDECEĞİZ'

Paris Adliyesi’ndeki yargılamanın ardından konuşan Femen üyeleri "Laik bir ülke olan Fransa’da sokakta dini sembolleri gördüğümüz sürece eylemlerimize devam edeceğiz" dediler.

 

'BU KADINLAR SAVAŞ İSTİYOR'

Karar üzerine konuşan muhafazakar Hristiyan Demokrat Parti lideri Chrsitine Boutin, "Bu kadınlar savaş istiyor. Bizi provoke etmek istiyorlar. Notre Dame bütün Fransa tarihi, bütün Fransızlar demek. Mahkeme kararı karşısında şok oldum. Dine hakaret hangi din için olursa olsun, kabul edilemez. Ülkemiz için endişeliyim" dedi. Ancak anayasasında laiklik ilkesi yer alan Fransa’da 'dine hakaret' suç kabul edilmiyor.

 

Rusya, Ukrayna ve ardından bütün Avrupa’da çiçekli taçları ve çıplak vücutlarına yazdıkları sloganlarla, dünyayı şok eden bir yöntemle feminist mücadele veren Femen'in lideri İnna Shevchenko, Paris’e siyasi sığınmacı olarak geldikten sonra Paris’teki eylemler de arttı.

Via: muhalifgazete.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~24X3c$5N0

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply